Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnik przywiezie dowód

MAŁGORZATA WĄSACZ [email protected]
Na wymianę starych, "książeczkowych” dowodów osobistych mamy czas tylko do 31 marca br.
Na wymianę starych, "książeczkowych” dowodów osobistych mamy czas tylko do 31 marca br. collage Radosław Fonferek
Mam dziewięćdziesięcioletnią mamę. Nie wyobrażam sobie, by chodziła po urzędach. W jaki sposób mogę jej wymienić dowód osobisty?

Nasza Czytelniczka (nazwisko i adres do wiadomości redakcji) zastanawia się: - Może jest jakiś przepis, który mówi, że osoby starsze, schorowane mogłyby pozostać ze swoimi dotychczasowymi, "książeczkowymi" dowodami osobistymi. Przecież nie będą brały kredytów ani załatwiały żadnych urzędowych spraw.

Trzeba potwierdzić tożsamość
O odpowiedź na pytanie pani Cecylii poprosiliśmy Wiolettę Paprocką, rzecznika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak wyjaśnia, zgodnie z paragrafem 1 ust 1 oraz 3 ust 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. Nr 112, poz. 1182 z późn. zm.) osoba składa osobiście wniosek o wydanie dowodu osobistego oraz osobiście odbiera wyprodukowany dokument we właściwym organie. Zatem, obowiązujące przepisy prawa nie przewidują udzielania pełnomocnictwa w tym zakresie. Jednakże w przypadku, gdy osoba wezwana nie może stawić się z powodu choroby, kalectwa lub innej nie dającej się pokonać przeszkody, na podstawie art. 50 paragraf 3 Kodeksu postępowania administracyjnego, organ może dokonać określonej czynności w miejscu jej pobytu, jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich znajduje się ta osoba. pospiesz się!

Na wymianę starych, "książeczkowych" dowodów osobistych mamy czas tylko do 31 marca br.

Tak więc należy powiadomić urząd miasta czy gminy, iż z uwagi na zły stan zdrowia osoba starsza czy schorowana nie może osobiście złożyć wniosku o wymianę dowodu osobistego i poprosić, aby urzędnik przyszedł do domu i przyjął wniosek o wydanie dowodu osobistego i wydał wyprodukowany dokument. Urzędnik musi przyjść do domu, by stwierdzić tożsamość wnioskodawcy.

Dokument czasem bez podpisu
Wioletta Paprocka wyjaśnia: - Jeśli osoba starsza czy schorowana nie może podpisać się na wniosku o wydanie dowodu osobistego, urzędnik przyjmujący formularz umieszcza adnotację stwierdzającą przyczynę braku podpisu. W przypadku małoletniego lub osoby niepełnosprawnej, która nie może złożyć podpisu, wnioskodawca oraz opiekun prawny lub przedstawiciel ustawowy składa stosowne oświadczenie o niemożności złożenia podpisu.

W takim przypadku na wyprodukowanym dowodzie osobistym w rubryce przeznaczonej na podpis posiadacza dokumentu będzie zamieszczony zapis "podpis niemożliwy" lub rubryka zostanie pusta.

Zawsze musi być fotografia w dowodzie
Warto wspomnieć, że w imieniu osoby starszej i schorowanej, nowy dokument może odebrać opiekun prawny, ustanowiony prawomocnym orzeczeniem sądu.
- Zły stan zdrowia nie wyklucza możliwości wykonania fotografii do dowodu osobistego. Proszę uprzednio ustalić z fotografem konkretny termin wizyty w miejscu zamieszkania tej osoby - mówi Wioletta Paprocka.

Czekamy na pytania
Macie Państwo pytania dotyczące wymiany dowodu osobistego? Nie wiecie, jakie dokumenty załączyć do wniosku? Kto nie zapłaci za nowy dokument? Zastanawiacie się, czy można wyrabiać dowód osobisty dla dziecka? Zadzwońcie i zapytajcie. Czekamy na telefony dziś, od godz. 8 do 12, pod bezpłatnym numerem naszej infolinii 0800-111-006.

Można również wysyłać maile pod adresem: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska