Przez ostatnie tygodnie podatnicy mieli czasowo ograniczony dostęp do urzędów skarbowych, a z Krajową Administracją Skarbową można było się kontaktować głównie online lub telefonicznie. Teraz sytuacja powoli wraca do normy.
- W wyjątkowych sytuacjach, gdy nie można załatwić sprawy przez e-usługi, od 8 maja możliwa będzie wizyta w urzędzie skarbowym przez dwa dni w tygodniu - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Urzędy będą czynne w środy w godz. 9-15 i w piątki w godz. 9-13, ale prosimy klientów o zachowanie wszelkich środków ostrożności. W pozostałe dni obsługa odbywać się będzie się w jednostkach KAS poprzez e-Usługi, e-PUAP i telefonicznie.
Na kwadrans odejdą od komputera?
Tymczasem, jak podało radio RMF FM, pracownicy skarbówki planują w czwartek ogólnopolski nietypowy protest. O godz. 10 chcą na 15 min. wyłączyć komputery. W ten sposób zamierzają przypomnieć, że domagają się przyspieszenia obiecywanych na koniec czerwca 6-procentowych podwyżek wynagrodzeń. Twierdzą, że ich pensje nie rosną od 10 lat i niepokoją się, że z uwagi na obecną sytuację, w budżecie zabraknie pieniędzy na podwyżki dla nich.
- Do IAS w Bydgoszczy docierają sygnały o planowanej akcji protestacyjnej - mówi Bartosz Stróżyński. - Jednak zgodnie z art. 8 ustawy z 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw, podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej następuje w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia danego roku. Zatem termin na realizację podwyżki upływa dopiero z końcem czerwca. Ponadto, kierownictwo Ministerstwa Finansów i KAS jest w stałym dialogu ze związkami zawodowymi, również w temacie podwyżek płac.
PIT-y do 1 czerwca
W tym roku wyjątkowo ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, PIT-y można złożyć do 31 maja. Ten dzień wypada w niedzielę (dzień ustawowo wolny od pracy), więc w praktyce termin przesuwa się na poniedziałek, czyli 1 czerwca. Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.
- Podatnicy, którzy nie rozliczyli się do 30 kwietnia nie muszą się martwić, bo nie poniosą żadnych konsekwencji. Nie będą naliczane odsetki za zwłokę - wyjaśnia Bartosz Stróżyński. - Dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT pracownicy urzędów skarbowych przygotowali zeznania podatkowe. Jeśli podatnik samodzielnie nie złożył swojego rozliczenia, 30 kwietnia zostało ono automatycznie zaakceptowane. Gdyby okazało się, że trzeba je skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub w tradycyjny sposób na papierowym formularzu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą samodzielnie wypełniają i przesyłają zeznanie do urzędu skarbowego.
Do 1 czerwca korzystając z usługi Twój e-PIT poprzez opcję korekty deklaracji można, więc zmienić wszelkie zawarte automatycznie informacje, np. dane dotyczące ulg, czy organizacji pożytku publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1 procent podatku.
Większość przez internet
Jak informuje rzecznik IAS w Bydgoszczy, na koniec kwietnia br. w województwie kujawsko-pomorskim złożono ponad 710 tys. deklaracji podatkowych.
- Aż 85 procent z nich stanowiły PIT-y składane drogą elektroniczną - mówi Bartosz Stróżyński. - Zwrotów z tytułu nadpłaconego podatku było ponad 407 tys. na łączną kwotę blisko 516 mln zł.
Izba Administracji Skarbowej przypomina też, że jeśli z rozliczenia w usłudze e-PIT będzie wynikać niedopłata podatku, urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od chwili otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, będą naliczane odsetki. Z kolei termin zwrotu nadpłaty podatku pozostaje bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie elektronicznie, otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.
Tymczasowy Profil Zaufany
Choć stanowiska w urzędach skarbowych będą od 8 maja dwa dni w tygodniu obsługiwać już klientów, to KAS nadal zachęca do korzystania z e-usług oraz kontaktu z urzędami skarbowymi poprzez e-PUAP i infolinię. Twój e-PIT i e-Deklaracje dostępne na portalu podatki.gov.pl pozwalają na rozliczanie podatków bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.
Istotnym narzędziem usprawniającym funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest Tymczasowy Profil Zaufany. Umożliwia on poszerzenie zakresu usług świadczonych przez organy podatkowe bez potrzeby osobistego stawiennictwa w siedzibach urzędów skarbowych. Podatnicy i płatnicy, którzy skorzystają z Tymczasowego Profilu Zaufanego, nie muszą zatem fatygować się do urzędu jak ma to miejsce w procedurze Profilu Zaufanego. To spore ułatwienie.
Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 10
