Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

USA: Fale mózgowe sparaliżowanego, który nie mógł mówić zamienili w to, co chciał powiedzieć, w zdania na ekranie komputera

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Przełomowe badanie amerykańskich specjalistów, którym udało się zamienić fale mózgowe sparaliżowanego mężczyzny, który nie mógł mówić w to, co zamierzał powiedzieć, w zdania, które pojawiły się na ekranie komputera.

Po raz pierwszy naukowcy wykorzystali fale mózgowe sparaliżowanego mężczyzny, który nie mógł mówić – i zamienili to, co zamierzał powiedzieć, w zdania na ekranie komputera.

Dodatkowe próby zajmą jeszcze lata, ale przełomowe bada-nie, stanowi ważny krok w kierunku przywrócenia bardziej naturalnej komunikacji osobom, które nie mogą rozmawiać z powodu kontuzji lub choroby.

Większość z nas przyjmuje za pewnik łatwość komunikowania się za pomocą mowy – mówi dr Edward Chang, neurochirurg z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, który kierował pracami. To ekscytujące, że jesteśmy na samym początku rozdziału, nowej dziedziny, aby złagodzić uszkodzenia u pacjentów, którzy utracili tę zdolność.

Dzisiaj ludzie, którzy nie potrafią mówić ani pisać z powodu paraliżu, mają bardzo ograniczone możliwości komunikowania się. Na przykład mężczyzna biorący udział w eksperymencie, używał wskaźnika przyczepionego do czapki bejsbolowej, który pozwalał mu poruszać głową, aby dotykać słów lub liter na ekranie. Inne urządzenia mogą wychwytywać ruchy oczu pacjenta. Ale jest to powolna i ograniczona zamiana mowy.

Wyczuwanie sygnałów mózgowych w celu obejścia niepełno-sprawności to gorące pole. W ostatnich latach eksperymenty z protetyką sterowaną umysłem pozwoliły sparaliżowanym ścisnąć dłoń lub wypić drinka za pomocą ramienia robota – wyobrażając sobie poruszanie się, a sygnały mózgowe są przekazywane przez komputer do sztucznej kończyny.

Zespół Changa starał się oparł się opracować „neuroprotezę mowy” – dekodującą fale mózgowe, które normalnie kontrolują trakt głosowy, drobne ruchy mięśni warg, szczęki, języka i krtani, które tworzą spółgłoski i samogłoski.

Do przetestowania urządzenia zgłosił się mężczyzna po trzydziestce, który 15 lat temu doznał udaru pnia mózgu, który spowodował paraliż i pozbawił go mowy. Naukowcy wszczepili elektrody na powierzchni jego mózgu, w obszarze kontrolującym mowę.

Komputer przeanalizował wzorce, gdy próbował wypowiedzieć popularne słowa, takie jak „woda” lub „dobre”, w końcu był w stanie rozróżnić 50 słów, które mogłyby wygenerować po-nad 1000 zdań.

Pojawiają się pytania typu „Jak się masz dzisiaj?” lub „Czy jesteś spragniony” urządzenie w końcu umożliwiło mężczyźnie odpowiedź „Jestem bardzo dobry” lub „Nie, nie jestem spragniony” – nie wypowiadając słów, ale tłumacząc je na tekst, zespół badaczy poinformował w piśmie New England Journal of Medicine .

Słowo pojawia się na ekranie po około trzech do czterech sekund, gdy mężczyzna próbuje je wypowiedzieć, mówił głów-ny autor badań David Moses, inżynier w laboratorium Chang. To nie jest tak szybkie, jak mówienie, ale szybsze niż wystukiwanie odpowiedzi.

Laboratorium Chang spędziło lata na mapowaniu aktywności mózgu, która prowadzi do mowy. Po pierwsze, naukowcy tym-czasowo umieścili elektrody w mózgach ochotników poddawanych operacji na epilepsję, aby mogli dopasować aktywność mózgu do wypowiadanych słów.

Dopiero wtedy nadszedł czas, aby przeprowadzić eksperyment z kimś, kto nie może mówić. Skąd wiedzieli, że urządzenie poprawnie zinterpretowało jego słowa? Zaczęli od tego, by próbował wypowiedzieć konkretne zdania, takie jak „Proszę przynieść moje okulary”, zamiast odpowiadać na pytania otwarte, dopóki maszyna nie przetłumaczy poprawnie przez większość czasu.

Kolejne kroki obejmują sposoby na poprawę szybkości, dokładności i rozmiaru słownictwa urządzenia – i być może pewnego dnia umożliwi generowania głosu komputerowego za-miast tekstu na ekranie.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: USA: Fale mózgowe sparaliżowanego, który nie mógł mówić zamienili w to, co chciał powiedzieć, w zdania na ekranie komputera - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska