Władze Nakła pozazdrościły Kcyni, która hejnał ma od kilku lat napisany przez Orlina Bebenowa i ogłosiły w ub. r. konkurs na hejnał nakielski.
Oczekiwania były duże. W regulaminie konkursu napisano, że ma to być utwór trwający maksymalnie 120 sekund „nacechowany pozytywnymi zdarzeniami jak: przyłączenie grodu nakielskiego do ziem polskich, w 1113 r. , zjazd książąt Polski i Pomorza w 1324 r., budowa Kanału Bydgoskiego, powstanie wielkopolskie...”.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Wyzwane podjęło 21 twórców. Zwycięzcą został muzyk Krzysztof Marlewski, który jest wieloletnim trębaczem Opery Nova w Bydgoszczy. W nagrodę autor kompozycji otrzymał 5 tys. zł.
Hejnał wysłano do Warszawy, by opinię o utworze wydała Komisja Heraldyczna oraz ministerstwo. W grudniu utworem zajęła się Rada Miejska Nakła. Zatwierdziła brzmienie hejnału nakielskiego ustalając jednocześnie gdzie i w jakich okolicznościach utwór może być grany. A miejsca te to rynek oraz wieża kościelna.
Hejnał nakielski odtwarzany ma być w południe z odbudowanej w ub. r. wieży kościoła pw. św. Stanisława BiM w Nakle. Dziś usłyszeć go mamy w tej formie pierwszy raz.
Pogoda na dzień (01.02.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news