MKTG SR - pasek na kartach artykułów
3 z 25
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Dziś, 20 stycznia, w kościele Zwiastowania Najświętszej...
fot. Dominik Fijałkowski

Ustanowiona przez prymasa Józefa Glempa statuetka "Ku Chwale" dla Piotra Strachanowskiego

Dziś, 20 stycznia, w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu, podczas mszy św. pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Wętkowskiego statuetkę „Ku chwale” otrzymał inowrocławianin Piotr Strachanowski.

„Ku chwale”, to specjalne wyróżnienie dla osób zasłużonych dla życia publicznego Inowrocławia i Kujaw. Ustanowił je zmarły w 2013 roku prymas Polski Józef Glemp. Obecnie statuetkę przyznaje Rada Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu. Dotychczas statuetką zostali uhonorowani: Ryszard Brejza, Edmund Mikołajczak, prof. Jerzy Pietrzak, prof. Antoni Pruszewicz, abp Tomasz Peta, Teresa Klonowska, ks. prałat Leszek Kaczmarek, Danuta Szyma i ks. kanonik Zenon Rutkowski.

Kilka dni temu, podczas dorocznego posiedzenia, Rada Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu przyjęła uchwałę w sprawie przyznania statuetki „Ku chwale” Piotrowi Strachanowskiem, inowrocławianinowi, znanemu regionaliście i samorządowcowi, autorowi wielu prac, publikacji i artykułów popularyzujących dzieje Kujaw inowrocławskich i samego Inowrocławia.

Piotr Strachanowski urodził się w Inowrocławiu w 1960 roku. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Studiował polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Po studiach powrócił do Inowrocławia, podejmując pracę zawodową w dziennikarstwie prasowym. W latach 1984-1990 był reporterem, a następnie sekretarzem redakcji poczytnego w tamtym okresie miejskiego tygodnika „Nowiny Inowrocławskie”. Później, do jesieni 1994 roku, pracował jako dziennikarz w bydgoskim tygodniku „Profile”, bydgosko-włocławskim tygodniku społeczno-politycznym „Kujawy” i inowrocławskim oddziale „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”. Był stałym współpracownikiem „Gazety Pomorskiej”. Publikował teksty we wrocławskim miesięczniku literacko-kulturalnym „Odra”, krakowskim miesięczniku literackim „Pismo” i warszawskim miesięczniku społeczno-kulturalnym „Więź”.

Od października 1994 roku jest pracownikiem samorządowym w Urzędzie Miasta Inowrocławia na stanowisku sekretarza miasta. Trzykrotnie, w latach 2006-2014, wybierany na radnego Rady Powiatu Inowrocławskiego, wcześniej, w latach 1994-1998, był radnym Rady Miejskiej Inowrocławia.

Od 1995 roku przez ponad 20 lat (do czasu ustawowej likwidacji) kierował Miejskim Komitetem Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Piotr Strachanowski działał także w inowrocławskim oddziale Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego. Należy do inowrocławskiego koła Polskiego Towarzystwa Historycznego. Bardzo aktywnie uczestniczył w pracach założycielskich Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.

Jest autorem książek popularyzujących historię Inowrocławia i Kujaw Zachodnich.

Wraz z Barbarą Kasińską i Edmundem Mikołajczakiem jest autorem wznawianego trzykrotnie albumu „Po prostu Inowrocław. Ilustrowany przewodnik po ulicach miasta” .

Był inicjatorem upamiętnienia dr. Stanisława Wachowiaka, fundacji tablicy pamiątkowej na gmachu Banku Spółdzielczego i organizatorem sesji naukowej.

Teksty jego autorstwa pojawiły się również w innych wydawnictwach, m.in. w „Listach z Rzymu ks. kard. Bolesława Filipiaka” (2012) oraz „Inowrocław - stolica Kujaw Zachodnich na tle wybranych europejskich uzdrowisk”.

Od 2002 roku ponownie jest stałym współpracownikiem „Gazety Pomorskiej”, na łamach której pisze o historii miasta i powiatu inowro-cławskiego, publikując w tym okresie blisko tysiąc artykułów w cyklach „Zatrzymane w kadrze”, „Album regionalny”, „Ale historia!” i „Małe historyjki”.

Odznaczony został złotym i srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. W 2009 r. otrzymał od prezydenta Inowrocławia nagrodę Animatora Kultury. 18 grudnia 2012 roku wyróżniony przez prymasa Polski Józefa Glempa dyplomem honorowym „Amicus Cuiaviae - w uznaniu wybitnych zasług w upowszechnianiu dziejów naszej wspólnej Małej Ojczyzny”. Laureat Nagrody Kultury (2017 r.) Rotary Club w Inowrocławiu.

Zobacz również

Kibice dopisali podczas transmisji meczu Polska - Holandia w hotelu Tęczowy Młyn FOTO

Kibice dopisali podczas transmisji meczu Polska - Holandia w hotelu Tęczowy Młyn FOTO

Piknik z kartoflem w Popławcach. To była nie tylko kulinarna uczta, ale i integracja

Piknik z kartoflem w Popławcach. To była nie tylko kulinarna uczta, ale i integracja

Polecamy

Wyniki meczów 34. kolejki 4. ligi kujawsko-pomorskiej. Strzelcy [15 czerwca 2024]

Wyniki meczów 34. kolejki 4. ligi kujawsko-pomorskiej. Strzelcy [15 czerwca 2024]

Uczniowie takie prezenty wręczają nauczycielom na koniec roku szkolnego. Zobaczcie!

Uczniowie takie prezenty wręczają nauczycielom na koniec roku szkolnego. Zobaczcie!

Natychmiast usuń te aplikacje VPN ze smartfona

Natychmiast usuń te aplikacje VPN ze smartfona