https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Utrudniona kariera w uniwersyteckim biurze karier w Toruniu

Kamila Mróz
biurokarier.umk.pl
- E-maile z Biura Karier UMK dostaję niemal codziennie, ale coraz mniej w nich ofert pracy - mówi absolwentka geografii.

Ewa Banaszak, kierownik Biura Karier UMK przyznaje, że kryzys na rynku pracy dostrzegają również pracownicy biura. Podobnie mówi Aleksandra Kurek, szefowa Biura Karier Wyższej Szkoły Bankowej.

Rok temu było lepiej

Dobrze pokazują to liczby. W kwietniu tego roku do uniwersyteckiego biura wpłynęło 66 ofert pracy stałej, podczas gdy w tym samym okresie rok temu było ich 138. Kryzys jeszcze bardziej dotknął biuro "Bankowej", które w kwietniu tego roku otrzymało tylko 10 ofert stałego zatrudnienia, a rok temu - 37.

- Najwięcej jest propozycji dla informatyków - mówi pani kierownik.
Pracodawcy jednak nie zawsze biorą pod uwagę ukończony kierunek studiów. Pracodawcy doceniają przede wszystkim biegłą znajomość języka angielskiego i doświadczenie.

- I nie chodzi tutaj wyłącznie o zatrudnienie, ale o to, czy dana osoba miała praktyki lub odbyła wolontariat. Studenci mają na swoim koncie bardzo poważne przedsięwzięcia, np. organizują ogromne koncerty, festiwale filmowe, wyjazdy dla dużej grupy podopiecznych. Także osoby działające w kołach naukowych i organizacjach przygotowują poważne konferencje. To dla nich poligon doświadczalny, bo muszą dużo spraw pozałatwiać i zebrać pieniądze - wyjaśnia Ewa Banaszak.

Brakuje jednak ofert dla wykwalifikowanych specjalistów. Doktorant jednego z kierunków ścisłych zgłosił się do biura UMK półtora miesiąca temu, ale dotąd nie dostał żadnej propozycji pracy.

Rozmowa pomaga

Do tego biura mogą zapisać się studenci i absolwenci uniwersytetu. Na miejscu muszą wypełnić ankietę i porozmawiać z doradcą.

- Chcemy osobiście porozmawiać z tymi osobami, aby więcej się o nich dowiedzieć. Często bowiem nie do końca same wiedzą, czym mogliby się zająć i zostawiają puste rubryki. Ta rozmowa pozwala nam im to podpowiedzieć - mówi pani kierownik.

Biuro Karier WSB jest także agencją pośrednictwa pracy, więc w jego bazie każdy może umieścić swoje dane i oczekiwania.

- Wystarczy wypełnić kwestionariusz osobowy, który jest na naszej stronie internetowej, zainteresowanych zaprosimy także na spotkanie z doradcą zawodowym. Wystarczy, że to zaznaczą, a my już się z nimi skontaktujemy i ustalimy dogodny termin - wyjaśnia Aleksandra Kurek.

W Biurze Karier "Bankowej" najczęściej poszukiwani są handlowcy i doradcy w branży finansowej.

CO MÓWIĄ LICZBY?

Biuro uniwersyteckie posiada także oferty pracy studenckiej oraz propozycje praktyk, natomiast Biuro Karier WSB oferuje również pracę dorywczą i zagraniczną.
Rozmowa pomagaCo mówią liczby?
W styczniu 2008 roku Biuro Karier UMK posiadało 123 ofert pracy, a w tym roku o tym samym czasie 77. W lutym 2009 propozycji stałego zatrudnienia biuro miało jeszcze mniej, bo 62. Rok wcześniej 103. Porównajmy jeszcze marzec 2008 i 2009: 60 i 70 oraz kwiecień 66 i 138. W Biurze Karier WSB liczby ofert pracy stałej wyglądają następująco: styczeń 40 (2008) i 12 (2009), luty - 34 i 14, marzec - 29 i 11 i kwiecień 37 i 10.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
edmund
" (...) najczęściej poszukiwani są handlowcy i doradcy w branży finansowej." A czy widział ktoś w Toruniu inną robotę (pomijając fizyczną)? Jakby tak dostosować uczelnię do rynku pracy w tym mieście, to by musiała kształcić tylko teleankieterów, robotników i wszelkiej maści sprzedawców.
Słabo się robi, jak się czyta tę optymistyczną propagandę sukcesu, zupełnie jak za Gierka.
a
aw
utrudnia biuro karier? to wina pracowników że nie ma ofert?
po tytule spodziewałam się jakiejś afery a tu ....

a ja tam lubie biuro karier = dzieki jego pomocy dostałam pracę kilka lat temu
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska