www.pomorska.pl/torun
Więcej informacji z Torunia znajdziesz na podstronie www.pomorska.pl/torun
Ruszyła trzecia edycja projektu "Tu i Teraz 2010" dofinansowanego z funduszy samorządu województwa. Polega on na prezentacji przedstawień Teatru Wiczy w małych miejscowościach naszego regionu, szczególnie tam, gdzie dostęp do kultury jest utrudniony.
- Wszystko zaczęło się w 2007 r., kiedy prowadziliśmy warsztat dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi Magdalena Za-błotna z Teatru Wiczy. - Zrozumieliśmy wówczas, że chcemy za wszelką cenę docierać do różnych ludzi - i robić to dosłownie wszędzie. W miejscowościach, do których dojechaliśmy, nierzadko kończyła się droga.
Teatr na peryferiach kultury
W przypadku spektaklu "Emigranci" (na podstawie słynnego dramatu Sławomira Mrożka), który jest grany w kilkudziesięcioletnim Mercedesie L 508 D, nie było problemu ze sceną. - Dojeżdżaliśmy w umówione miejsce i graliśmy - mówi Zabło-tna. - Z pozostałymi sztukami -"Czyściciel Dywanów" i "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" - które realizowaliśmy i realizujemy obecnie, był większy kłopot.
Mimo to Teatr Wiczy jest samowystarczalny, a jego spektakle nie wymagają skomplikowanego sprzętu, dekoracji czy drogich rozwiązań technicznych. Jego twórcy podkreślają, że pracują w warunkach, na które sami się zdecydowali.
Grali więc w najmniejszych miejscowościach, na krańcach naszego województwa. W szkołach, remizach, domach pomocy społecznej, a nawet na polanie przed leśniczówką. Kiedyś nawet na miejsce spektaklu kierował ich miejscowy gospodarz. Przedstawienie odbyło się na podwórku jednego z popegeerowskich bloków. - Zawsze spotykaliśmy się z wielką życzliwością - podkreśla Zabłotna. - Po spektaklach, ukazywały się przychylne recenzje, dostaliśmy wiele listów - odzew przerósł nasze oczekiwania.
Kolejne przedstawienia planowane są w czerwcu i na przełomie września oraz października. Cały projekt podzielony został na dwa etapy. W pierwszym chętni - przedstawiciele władz gminnych, szkoły, wszelkie organizacje, a nawet osoby prywatne - muszą wypełnić kartę zgłoszenia i przesłać ją do 10 czerwca na adres Teatru Wiczy: ul. Szymanowskiego 20/5, 87-100 Toruń, na e-mail: [email protected] bądź faks: 56 62 19 656.
Co zrobić, by Wicza przyjechał do Was?
Terminarz spektakli zostanie ustalony po 18 czerwca. Lista uczestników projektu będzie podana na stronie internetowej teatru - www.wicza.com.
W związku z ograniczoną ilością możliwych prezentacji w ramach projektu o wyborze uczestników zadecyduje powołana komisja składająca się z członków teatru oraz animatorów kultury na podstawie wypełnionej karty zgłoszenia.
Zaproszenie teatru do swojej miejscowości nic nie kosztuje, organizatorzy mają zapewnić wyłącznie miejsce do zaprezentowania spektaklu i wypromować to wydarzenie wśród mieszkańców. W tej edycji projektu przewidziano siedem spektakli.