Jeśli chodzi o zakres prac budowalnych to na chwilę obecną toczą się one wewnątrz zabytkowego budynku. - Wydzielono już sale wystawowe i warsztatowe, a nową klatką schodową dojedziemy już na 4 piętro, gdzie planowane jest laboratorium. W toku są także roboty związane z odnowieniem elewacji Młyna Górnego - informuje Przemysław Decker, kierownik Centrum Kultury i Edukacji
"Młyn Energii" w Grudziądzu.
W ramach inwestycji, której zakończenie jest planowane na koniec 2026 roku, kompleksowo zmodernizowany zostanie Młyn Górny, a ponadto zostanie rozbudowany o nowe skrzydło.
Jak dodaje Przemysła Decker, została już wybrana firma, która ma zająć się opracowaniem kompleksowej koncepcji funkcjonowania Centrum Kultury i Edukacji "Młyn Energii". Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Pattern Recognition. W ramach tego zadania, zostanie określony m.in. program merytoryczny „Młyna Energii” oraz powstaną scenariusze i projekty wystaw.
Warto to wiedzieć
- Wszystko poprzedzą konsultacje z przedstawicielami instytucji kultury, nauki i edukacji, nauczycielami z grudziądzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, reprezentantami uczelni wyższych regionu, które mają na celu stworzenie optymalnej oferty „Młyna Energii” - wyjaśnia Przemysław Decker.
Koncepcja powstanie w ciągu 10 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Młyn Górny w Grudziądzu niszczał przez wiele lat
Budynek Młyna Górnego w Grudziądzu to niezwykle cenny zabytek. Powstał w 1404 roku, a około 20 lat temu został opuszczony. O konieczności jego zagospodarowania mówi się od dawna. Przed laty miało to zrobić Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, które w 2017 r. przejęło obiekt z rąk prywatnych, ale na pomysłach się skończyło. W 2020 r. miasto przekazało (na zasadzie zamiany nieruchomości) budynek urzędowi marszałkowskiemu z przeznaczeniem na placówkę kulturalno-edukacyjną. Od tego czasu powstawały projekty, a sam obiekt nadal niszczał. I to tak bardzo, że w październiku 2022 roku w trybie interwencyjnym trzeba było wykonać prace zabezpieczające obiekt. Ponieważ ściana mogła się zawalić, budynek został spięty pasami, a we wnętrzach zdemontowano część elementów zagrażających bezpieczeństwu. Na zabezpieczenie budynku wyłożono ok. miliona złotych, a na zabezpieczenie ściany jeszcze 720 tys. zł. Pisaliśmy wówczas: Grudziądzki zabytek się rozpadał! Zdjęto dach z Młyna Górnego na kanale Trynka
