Do egzaminu na koniec gimnazjum przystąpić ma ponad 31 tysięcy uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego. Przypominamy, 8 maja o 9.00 odbędzie się egzamin z części humanistycznej, 9 maja o tej samej godzinie - z części matematyczno-przyrodniczej.
Czy można o tym zapomnieć?
Nie. Egzamin na koniec gimnazjum jest obowiązkowy - trzeba do niego przystąpić, to jeden z warunków ukończenia szkoły. Kto w tych dniach nie rozwiąże testów - może to zrobić w drugim terminie: 24 i 25 czerwca.
W wyjątkowych sytuacjach zdrowotnych można zostać zwolnionym z testów (np. z kwietniowego sprawdzianu kończącego podstawówkę zwolniono 53 uczniów z naszego województwa).
Ze zwolnienia skorzystać mogą też laureaci niektórych konkursów przedmiotowych. W tym roku w naszym województwie z części humanistycznej egzaminu będą zwolnieni laureaci konkursu z języka polskiego (który odbył się w tym roku szkolnym i w roku 2000/2001). Z części matematyczno-przyrodniczej na zwolnienia mogą liczyć laureaci tegorocznych konkursów z matematyki, fizyki, astronomii i geografii. Zwolnienia obowiązują też laureatów konkursów matematycznych z dwóch ubiegłych lat.
Zanim Cię przetestują
Nie trać głowy, nie zapomnij o najważniejszych rzeczach.
- Przed wyjściem na egzamin koniecznie zabierz ze sobą legitymację szkolną lub inny dowód tożsamości. Członkowie komisji mogą poprosić o okazanie dokumentów przy wejściu na salę egzaminacyjną.
- Zabierz ze sobą przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem, linijkę, ekierkę, cyrkiel, kątomierz, gumkę i ołówek (pamiętaj, ołówek może służyć wyłącznie do rysowania, możesz też pisać nim w brudnopisie, bo ten nie jest sprawdzany. W żadnym przypadku nie zaznaczaj nim odpowiedzi na karcie!).
- Gdy otrzymasz zestaw egzaminacyjny, koniecznie przeczytaj instrukcję na pierwszej stronie. Jeśli będziesz miał wątpliwości - poproś o wyjaśnienie członków zespołu nadzorującego egzamin.
- W czasie trwania egzaminu nie możesz porozumiewać się z kolegami, ani z członkami komisji egzaminacyjnej. Jeśli zostaniesz przyłapany na ściąganiu albo zakłócisz przebieg egzaminu - przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego każe ci opuścić salę i unieważni twoją pracę (tak stało się na kwietniowym sprawdzianie, uczeń, który przeszkadzał innym w rozwiązywaniu zadań, został wyprowadzony z sali, będzie musiał stawić się na sprawdzian jeszcze raz w czerwcu).
Gdzie będzie wynik?
Uwaga, gimnazjalisto! Twoja praca egzaminacyjna nie będzie oceniana przez nauczycieli, których znasz. Zostanie przesłana do sprawdzenia specjalnie przeszkolonym egzaminatorom.
Kiedy możesz spodziewać się wyników?
Przepisy nakazują podanie ich nie później niż 7 dni przed zakończeniem roku szkolnego. Można jednak spodziewać się ich wcześniej. Dotąd Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku, która odpowiada za przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych w naszym regionie, wyniki przesyłała do szkół pocztą. Teraz zapowiada postęp: poza tradycyjną drogą, skorzysta z Internetu. Szkoły, mając specjalny kod dostępu, znajdą wyniki swoich uczniów w komputerze.
To nie jedyna nowość. W ubiegłym roku wynik testów wpisywano na świadectwie ukończenia szkoły. Teraz tego nie będzie - uczniowie otrzymają jedynie specjalne zaświadczenia ze szczegółowymi wynikami każdej z części egzaminu. W sumie z obu części można zyskać 100 punktów.
A jeśli wynik będzie zły?
Egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać - liczba punktów uzyskana w testach nie ma wpływu na ukończenie szkoły. Jeśli na świadectwie uzyska się oceny pozytywne z zajęć szkolnych, można przejść dalej nawet, jeśli na egzaminie nie zdobędzie się ani jednego punktu. Warto jednak uzyskać wynik jak najlepszy - to liczy się przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych. Nic dziwnego, że w ubiegłym roku rodzice uczniów, którzy źle wypadli, domagali się wglądu w egzaminacyjne prace i dodatkowego ich sprawdzenia.
Trzeba pamiętać, że wynik egzaminu, który ustala okręgowa komisja egzaminacyjna jest ostateczny, nie można się od niego odwołać. Jeśli jednak będziesz miał uwagi do sposobu przeprowadzenia testów - możesz w ciągu dwóch dni od egzaminu pisemnie zgłosić swoje zastrzeżenia dyrektorowi OKE w Gdańsku. Oto adres:
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
ul. Okopowa 19
80-819 Gdańsk
Tam też mogą zwracać się ci, którzy będą chcieli zobaczyć swoją pracę po sprawdzeniu i ocenieniu przez ekspertów. Na prośbę ucznia, jego rodziców lub prawnych opiekunów praca powinna być udostępniona.
Uwaga na egzaMINY
Małgorzata Święchowicz
Już nie będzie wyniku na świadectwie szkolnym, za to może być w komputerze - to nowości tegorocznych egzaminów gimnazjalnych. Co jeszcze warto wiedzieć? Przeczytajcie.