We wtorek (4 marca) uczniowie z 323 szkół z całej Polski wzięli udział w etapie wojewódzkim olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Na Kujawach i Pomorzu półfinał odbył się na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu. Wydarzenie otworzył Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS.
- To ważne, byście wchodząc w dorosłość, wiedzieli, jak działa system ubezpieczeń społecznych, z którym będziecie stykać się przez całe swoje życie - powiedział prezes ZUS dziękując uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w cały projekt.
W zmaganiach wzięło udział 21 najlepszych zespołów ze szkół średnich z województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy olimpiady mieli do rozwiązania test wielokrotnego wyboru, składający się z 25 pytań, na które mieli zaledwie 30 minut. O miejscu na podium decydowały zarówno zdobyte punkty, jak i czas.
Te drużyny były najlepsze w Kujawsko-Pomorskiem
W tym roku największą wiedzą na temat ubezpieczeń społecznych w regionie wykazały się uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Bydgoszczy: Weronika Wilczyńska, Maria Ćwikła oraz Patrycja Sarecka, które zdobyły 20 na 25 możliwych punktów.
- Dziewczęta okazały się najlepsze w województwie kujawsko-pomorskim i będą reprezentować region w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 15 kwietnia br. w Centrali ZUS. Już na tym etapie zapewniły sobie indeks na Uniwersytet WSB Merito w Toruniu – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Drugie miejsce na podium zajęli uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie, natomiast trzecie przypadło Technikum przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy.
Warto zaznaczyć, żew finale w Centrali ZUS w Warszawie weźmie udział 16 najlepszych zespołów, które zdobyły co najmniej 20 punktów, oraz maksymalnie cztery dodatkowe zespoły wskazane przez Komitet Główny.
Takie są nagrody dla zwycięzców
Zwycięzcy etapu centralnego otrzymują laptopy za pierwsze miejsce, tablety za drugie, a czytniki e-booków za trzecie. Dzięki umowom podpisanym przez ZUS z uczelniami wyższymi laureaci mają szansę na zdobycie indeksów lub dodatkowych punktów w rekrutacji na wiele prestiżowych uczelni w Polsce. Indeksy oferują między innymi Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej docenia rangę olimpiady, umieszczając ją od lat na liście konkursów przedmiotowych. Oznacza to, że laureaci i finaliści są zwolnieni z części pisemnego egzaminu zawodowego na technika rachunkowości oraz technika ekonomistę w zakresie kwalifikacji EKA. 04 i EKA. 05.
Najpierw "Lekcje z ZUS", potem olimpiada
Olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" jest organizowana w ramach projektu "Lekcje z ZUS" i stanowi jego zwieńczenie. Uczniowie najpierw uczestniczą w czterech lekcjach poświęconych ubezpieczeniom społecznym, a następnie sprawdzają zdobytą wiedzę na temat zasiłków, ubezpieczeń, emerytur oraz prowadzenia własnej firmy w Olimpiadzie ZUS. Ta rywalizacja składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i centralnego. W tegorocznej edycji do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się ponad 34,7 tys. uczestników z całego kraju, w tym niemal 2,7 tys. z województwa kujawsko-pomorskiego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 323 najlepsze zespoły z całej Polski, w tym 22 drużyny z województwa kujawsko-pomorskiego. Jedna z nich nie wzięła udziału w dzisiejszych zmaganiach.
