Od kilku lat propaguję formę organizacyjną spółki osobowej jako instrumentu optymalizacji podatkowej. Uniknięcie podwójnego opodatkowania, możliwość bieżącego rozliczania strat podatkowych, uzyskanie statusu zakładu to podstawowe przyczyny wzrostu popularności przekształcania spółek kapitałowych w spółki osobowe.
Coraz częściej spotyka się przekształcenie dotychczasowej spółki z o.o. w spółkę komandytową, której komplementariuszem jest inna spółka z o.o. Niestety w ślad za wzrostem ilości przekształceń pojawiło się szczególne zainteresowanie organów podatkowych, które zajmowały często rozbieżne stanowiska w sprawie konsekwencji podatkowych samego przekształcenia.
Obecnie dominuje jednak pogląd, że środki pozostawione w spółce komandytowej i nie przeznaczone na podwyższenie jej wkładów lub wypłaty, a osiągnięte przez przekształconą spółce z o.o. nie podlegają opodatkowaniu. Niestety na mocy pkt 17-go nowelizacji z listopada 2008roku, od 1 stycznia 2009roku do art. 24 ust. 5 ustawy z 26 lipca 2008r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dodany zostanie punkt 8, który nakazuje opodatkowanie wartości niepodzielonych zysków spółki z o.o. w dniu przekształcenia. W określonych przypadkach przepis ten będzie stanowił istotną zaporę dla planu przekształcenia.
