Uwaga przedsiębiorcze mamy! Wszystko o zasiłku chorobowym, gdy masz firmę

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Niedopełnienie formalności przez mamę może skutkować nie przyznaniem zasiłku chorobowego po zasiłku macierzyńskim.
Niedopełnienie formalności przez mamę może skutkować nie przyznaniem zasiłku chorobowego po zasiłku macierzyńskim. Fot. 123 RF
Przeczytajcie, co musicie wiedzieć o zasiłku chorobowym po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i masz prawo do zasiłku macierzyńskiego to przestajesz podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, a podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Składka emerytalna i rentowa opłacana jest z budżetu państwa.

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego osoby prowadzące działalność gospodarczą odprowadzają tylko składkę zdrowotną.

- Ponieważ w tym czasie nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności, dlatego należy dokonać wyrejestrowania z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego i zgłosić się wyłącznie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu należy złożyć druk ZUS ZWUA oraz ZUS ZZA - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przeczytaj też: Zachodziły w ciążę i zakładały firmy, by mieć 9 tys. zł macierzyńskiego. Rząd: - Koniec z tym

Jak dodaje, jest jeden wyjątek. Jeśli pobierasz zasiłek macierzyński, który miesięcznie nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego – obecnie 1000 zł, nie opłacasz z działalności składek na ubezpieczenie zdrowotne, jednakże nie jesteś zwolniona ze złożenia w ZUS deklaracji rozliczeniowej.

Należy pamiętać, że po ustaniu pobierania zasiłku macierzyńskiego trzeba ponownie zgłosić się do ubezpieczeń z tytułu pozarolniczej działalności. W tym celu należy złożyć wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA i ponownie zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność na druku ZUS ZUA. Zgłoszenie powinno być złożone w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń społecznych.

A co się dzieje kiedy zgłoszenie wpłynie później?
Pokażemy to na przykładzie. Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługiwało ubezpieczonej do 15 października 2016 roku. Od dnia 16 października 2016 roku do 31 grudnia 2016 roku ubezpieczona zgłasza roszczenie o zasiłek chorobowy. Składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności za okres po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego nie zostały opłacone. Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu działalności od 16 października 2016 roku wpłynęło do ZUS 2 listopada 2016 roku. 4 grudnia br. wpływa kolejne zgłoszenie na ZUS ZUA do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 16 października 2016 roku.

W tym przypadku, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpiłoby od dnia wpływu zgłoszenia na ZUS ZUA , tj. od 2 listopada br., jednakże z uwagi na nieopłacenie składki za 11/2016 ubezpieczenie to ustało od 2 listopada 2016 roku. Ponownie objęcie tym ubezpieczeniem nastąpiło od dnia złożenia kolejnego wniosku na ZUS ZUA, tj. od 4 grudnia 2016 roku pod warunkiem opłacenia składek za 12/2016 w terminie i w należnej wysokości.

Uwaga! Jeśli chcesz zachować ciągłość ubezpieczenia chorobowego, na zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA), zadeklaruj przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

- Jeśli zrobisz to w ciągu 7 dni, to będziesz objęta ubezpieczeniami społecznymi, w tym dobrowolnym chorobowym z tytułu prowadzenia działalności od dnia podanego w zgłoszeniu - podsumowuje Krystyna Michałek.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie