
Owocówka jabłkóweczka i owocówka śliwkóweczka w sadach
- Gąsienice tych owadów drążą korytarze wewnątrz owoców i zanieczyszczają je ciemnymi odchodami powodując tzw. robaczywienie owoców - wyjaśnia Marcin Wroński, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

- W sadach i ogródkach działkowych zaczęły pojawiać się groźne szkodniki jabłoni i śliw. Mają one bardzo duży wpływ na jakość plonów - ostrzega inspektor.
W ocenie przezimowania upraw w 2018 przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny, rośliny sadownicze mają się na ogół bardzo dobrze. "Krótkotrwałe spadki temperatury występujące w lutym i marcu nie spowodowały w sadach praktycznie żadnych strat", podaje GUS.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy zwraca uwagę, że chcąc zapobiec uszkodzeniu owoców, trzeba te szkodniki zwalczać w każdym sezonie wegetacyjnym.

Warto sprawdzać zalecane terminy wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin - podawane są przez Oddziały Terenowe w Internetowym Systemie Sygnalizacji Agrofagów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.