
Używasz świateł przeciwmgłowych? Nawet, gdy jest mgła możesz dostać mandat!
W okresie jesienno-zimowym, gdy na drogach jazdę często utrudniają mgły, wielu kierowców od razu decyduje się użyć przednie i tylne światła przeciwmgłowe. Takie zachowanie może jednak skończyć się wysokim mandatem. Dlaczego? Wyjaśniamy na kolejnych slajdach. By przejść dalej przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

W myśl przepisów, tylnych świateł przeciwmgłowych można używać tylko przy bardzo złej widoczności. Jak ją określić? O naprawdę złej widoczności mówimy, jeśli nie przekracza ona 50 m. Jak oceniają eksperci, w praktyce tak mała widoczność zdarza się jednak bardzo rzadko.
Dlaczego nie można używać tylnych świateł przeciwmgłowych przy widoczności powyżej 50 m? Czytaj dalej >>>

Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych, gdy widoczność przekracza 50 m, stwarza zagrożenie w ruchu. Przy lekkiej mgle tylne światła przeciwmgłowe mogą bowiem oślepić kierowcę jadącego za nami. Poza tym mniej widoczne stają się także światła stopu, co grozi zbyt późnym hamowaniem i kolizją.
Czym grozi używanie tylnych świateł przeciwmgłowych niezgodnie z przepisami? Czytaj dalej >>>

Za używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł i 2 pkt karnych.