Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Vadim Brodski, Karolina Orsik i Piotr Kępiński w Ostromecku

(my)
Vadim Brodski - koncert sprzed dwóch lat w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego
Vadim Brodski - koncert sprzed dwóch lat w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego Fot. Tomasz Czachorowski
Jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, którzy mieli zaszczyt zagrać na instrumencie Niccolo Paganiniego.

Jest także potomkiem pierwszego wykonawcy koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego i uczniem Olgi Parchomienko i Davida Ojstracha. Vadim Brodski wystąpi w niedzielę w Ostromecku. Towarzyszyć mu będzie jego uczennica - Karolina Orsik.

Vadim Brodski urodził się w Kijowie. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Kijowskiej, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora. Jest uczniem Olgi Parchomienko i Davida Ojstracha oraz laureatem wszystkich konkursów skrzypcowych, na których wystąpił (!): Wieniawskiego (Polska 1977), Paganiniego (Włochy 1984), Tibora Vargi (Szwajcaria 1984). Sukces w Konkursie Wieniawskiego otworzył artyście drogę do najlepszych sal koncertowych Europy. Na krótko. Władze radzieckie zabroniły wyjazdów zagranicznych młodemu skrzypkowi. Vadim Brodski był "nie wyjezdnoj" przez prawie pięć lat. W 1981 roku przeprowadził się do Polski.

Nowojorski debiut w 1982 roku w Y-Hall zaowocował podpisaniem kontraktu z Musical Heritage Society, dla którego Brodski nagrał między innymi koncerty skrzypcowe Brahmsa, Bartoka, Paganiniego, Czajkowskiego, Saint-Saënsa i Sibeliusa.

Brodski kontynuował działalność koncertową, występując z Filharmonią Moskiewską, Filharmonią w Sankt Petersburgu, Filharmonią Narodową w Kijowie, Filharmonią Narodową w Warszawie, Mexico National Symphony, London Philharmonic, Jerusalem Symphony, New Jersey Symphony i Suisse Romande w Genewie. Zagrał też z orkiestrą symfoniczną w Sewilli z okazji otwarcia nowego Teatro de la Maestranza, wybudowanego na światową wystawę EXPO 92.

Współpracuje regularnie z włoską telewizją, dla której - z orkiestrą RAI - nagrał koncerty Brucha, Beethovena, Czajkowskiego, Paganiniego, Bartoka i Vivaldiego. W 2003 roku wydano płytę, zawierającą nagrane przez Brodskiego utwory Wieniawskiego i "Fantazję" na motywach z opery "Faust" Gounoda, a rok później ukazał się wydany przez firmę DUX, 3-płytowy album "Arcydzieła na skrzypce i orkiestrę".

Artysta często występuje w polskiej telewizji. Prowadził wraz z Grażyną Torbicką galę "Fryderyki 2002". Chętnie gra repertuar lżejszy. Nagrał między innymi płyty The Beatles, Bolling - Vilensky - Brodski Jazz Quartet. Wystąpił również jako aktor w komedii "To ja, złodziej" w reżyserii Jacka Bromskiego.

Przez wiele lat Brodski był dyrektorem artystycznym festiwalu "Bravo maestro" w Kąśnej Dolnej. Maestro prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1985 roku mieszka w Rzymie. Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku.

Program koncertu
Robert Schumann - Sonata a-moll op. 105 na skrzypce i fortepian; Pablo de Sarasate - Fantazja na tematy z opery "Carmen" Bizeta op. 25; Wolfgang Amadeusz Mozart - Symfonia koncertująca Es- dur KV 364 na skrzypce i altówkę (część I); Johannes Brahms - Sonata na altówkę i fortepian (część I); Vittorio Monti - Czardasz.
Karolina Orsik pochodzi z rodziny o starych polskich korzeniach, osiadłej w Dziatłowie w województwie grodzieńskim (Białoruś). Już od dzieciństwa wykazywała wyjątkowe predyspozycje muzyczne. Zdobywała nagrody na licznych konkursach m.in. Konkursie Skrzypcowym im. Wołodarskiego i Międzynarodowym Konkursie Altówkowym im. Jelskiego w Mińsku. Występowała w kilku krajach Europy, otrzymując za swoją grę pochlebne recenzje muzyków i pedagogów. Do 2006 roku uczyła się w Liceum Muzycznym w Mińsku na Białorusi, a od ponad roku kontynuuje edukację w Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem profesora Vadima Brodskiego. W czerwcu 2007 zdała z wyróżnieniem egzamin dyplomowy otrzymując za wybitne osiągnięcia dyplom wojewody kujawsko-pomorskiego.

Podczas niedzielnego koncertu akompaniatorem będzie Piotr Kępiński. Kępiński studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Po studiach kształcił się również u Wojciecha Świtały na Podyplomowym Studium Pianistyki i u Kevina Kennera na kursach mistrzowskich w Krynicy. Jest laureatem Nagrody Specjalnej dla półfinalisty XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Monzy (Włochy). Towarzyszył skrzypkom na XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu zyskując najwyższe uznanie krytyki. Na konkursie altówkowym im. Jana Rakowskiego (Poznań 2003) otrzymał dyplom za "szczególny wkład w artystyczną wartość wykonań konkursowych". Był oficjalnym pianistą XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Jadwigą Kaliszewską, Konstantym Andrzejem Kulką, Antonim Cofalikiem, Bartoszem Bryłą, Marcinem Baranowskim, Vadimem Brodskim oraz Rafałem Blechaczem. Jest regularnie zapraszany na międzynarodowe kursy i konkursy w charakterze akompaniatora. W 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych. W 2006 roku został zaproszony przez Artists International Presentation Inc. na koncerty do Nowego Yorku. Jest adiunktem na wydziale instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Niedzielny koncert w Pałacu w Ostromecku rozpoczyna się o godzinie 16. Bilety kosztują 20 złotych. Mamy jedno podwójne zaproszenie dla Czytelników. Można je zdobyć, dzwoniąc w piątek o godz. 12 pod nr tel. (052) 326-31-51.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska