Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ARiMR prawie 64,5 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie z Kujaw i Pomorza

lucyna.talaska@...
pixabay.com
- Wniosek o płatności bezpośrednie złożyłem w połowie maja, czyli w podstawowym terminie - twierdzi Jan Sulecki, rolnik z Tadajewa (pow. brodnicki). Podstawowy termin w tym roku był wydłużony do 15 czerwca. Pomimo tego w woj. kujawsko-pomorskim 409 wniosków wpłynęło po tym czasie, do 10 lipca (to był ostateczny termin).

Andrzej Owczarz, dyr. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu przyznaje, że to niemało, ale w minionym roku (gdy obowiązywały stare, prostsze zasady) po podstawowym terminie wpłynęło aż 807 wniosków. Dlaczego tak się stało? - Niektórzy rolnicy po prostu o nich zapomnieli - dodaje dyr. Owczarz. 

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

W tym roku rolnicy przyznają, że było trudniej. - Ale nie aż tak, jak mi się początkowo wydawało - dodaje Jan Sulecki, którego gospodarstwo liczy około 20-stu hektarów. - Ze spełnieniem wymogów dotyczących zazielenienia nie miałem problemów. Na moich polach wyrośnie m.in. lucerna i gorczyca. Właściciele większych gospodarstw mogli mieć większy kłopot z zazielenieniem. 

Przyznaje, że skorzystał z pomocy doradcy: - Korzystam z niej od lat (wcześniej ze względu na płatności rolno-środowiskowe) i jestem zadowolony. W tym roku, po zmianach, też wolał nie przygotowywać wniosku samodzielnie. Podobnie zdecydowało wielu kujawsko-pomorskich rolników. - To co nowe, zawsze budzi obawy - ocenia dyr. Owczarz.  

Zdecydowana większość dostanie dopłaty w całości

W ramach tegorocznej kampanii do biur powiatowych ARiMR w województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło łącznie 64468 wniosków o przyznanie płatności w ramach wsparcia bezpośredniego (szczegóły w infografice). 

Zdaniem pracowników toruńskiego oddziału ARiMR najczęściej spotykane problemy związane z wypełnieniem wniosku oraz popełniane błędy to:
-  identyfikacja i rozróżnianie obszarów proekologicznych EFA;
- wypełnianie oświadczenia o działkach rolnych i sposób ich deklaracji do różnych płatności/obszarów (tzn. JPO, PRS, grupa upraw);
- wypełnianie oświadczenia o działkach ewidencyjnych, w tym informacji o powierzchni kwalifikujących się hektarów, powierzchni gruntów ornych i powierzchni gruntów niezgłoszonych do płatności;
- wrysowanie na załącznikach graficznych granic działek rolnych i obszarów proekologicznych EFA;
- prawidłowe deklarowanie zwierząt do płatności związanych do produkcji.

O problemach lepiej powiadomić agencję
- Złożyłem wniosek na czas, ale obawiam się, że życie może zweryfikować to, co zostało tam wpisane - mówi rolnik z pow. świeckiego. - Przecież niektóre uprawy zniszczyła susza. Co mamy zrobić? 
Dyr. Owczarz radzi, by o uprawach zniszczonych np. przez np. deszcz nawalny lub suszę jak najszybciej powiadomić biuro powiatowe ARiMR: - Straty z powodu suszy szacują specjalne komisje, więc warto w tej sprawie zgłosić się do  urzędu gminy. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska