W Baśkę zagrali w Janowcu Wielkopolskim [zobacz zdjęcia]

(szym)
Baśka to gra, która ma wielu sympatyków.
Baśka to gra, która ma wielu sympatyków. Szymon Cieślak
Osiemdziesiąt osób wzięło udział w Mistrzostwach Kujaw i Pomorza w Baśkę w Janowcu Wielkopolskim.
Mistrzostwa Kujaw i Pomorza w Baśkę w Janowcu Wielkopolskim.

Janowiec Wlkp. Mistrzostwa Kujaw i Pomorza w Baśkę

"Całe Pomorze z tej gry w karty słynie"

Baśka to gra karciana dla czterech osób została wymyślona na Kaszubach w połowie XIX wieku. Jej nazwa pochodzi o d tego, że cztery damy ułożone w jednej dłoni nazywane są właśnie Baśką. W Polsce istnieją stowarzyszenia osób zajmujących się tą grą. Zwłaszcza na Pomorzu i Kaszubach. To tam najczęściej organizuje się zawody w Baśkę.

Uczestnicy tego karcianego turnieju, tym razem nie spotkali się w budynku. Areną dla rozgrywek był namiot ustawiony na janowieckim stadionie, tuż przy odbywających się właśnie w tym miejscu Dniach Janowca Wielkopolskiego.

Turniej trwał cały dzień. Rozpoczął się od odśpiewania tradycyjnego hymnu "baśkowców": - Jeśli nie wygramy, płakać nie będziemy, znowu się spotkamy, straty odbijemy. I dzięki temu Baśka nie zaginie, bo całe Pomorze z tej gry w karty słynie - śpiewali gracze przed rozpoczęciem turnieju.

Wyniki drużynowe

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli zawodnicy klubu Wiatrak Chojna, której zawodnicy zdobyli w sumie 62,5 punktów. Sportowcy z klubu Borowiacy Chojnice zdobywając równo 60 pkt, zajęli drugie miejsce. Najniższe miejsce na podium należy do pałuczan - przedstawiciele Sparty Janowiec Wielkopolski zdobyli 57,5 pkt. W skład janowieckiej drużyny weszli: Leszek Derwich, Waldemar Białecki, Marian Eichstaedt oraz Henryk Cichocki.
Czwarte miejsce zajęli zawodnicy z klubu Victoria Miały (54,5 pkt).

Wyniki indywidualne

W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Anna Kędziora z Damasławka, która zakończyła turniej z sumą 16,5 punktów. Drugie miejsce należy do Elżbiety Kruk z Wejherowa - 15 pkt (plus 76), a na trzecim miejscu uplasowała się Genowefa Kabat z Wągrowca, która zdobyła 15 punktów (-5).

W klasyfikacji ogólnej Mistrzostwa Kujaw i Pomorza w Baśkę wygrał Marian Eichstaedt (24 pkt). Na drugim miejscu podium stanął Jan Słomiński z Chojnic, który zdobył 20,5 pkt. Trzecie miejsce należy do Tadeusza Wekwerta z Wągrowca (20 pkt).

Henryk Jabłoński zajął ósme miejsce, Władysław Woźniak - dwunaste. Obaj są mieszkańcami Janowca Wlkp.

Organizatorami turnieju byli Jan Szczechowiak oraz Miejsko -Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu Wielkopolskim.