Biblioteka Gminy Wielgie w sposób szczególny troszczy się o najmłodszych czytelników. Organizuje wiele akcji, które mają wyrobić w nich nawyk systematycznego czytania. Jedną z nich jest udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna moc bajek”. Z kolei cała jedna klasa wzięła udział w warsztatach teatralnych, poprowadzonych przez aktorkę z toruńskiego Baja Pomorskiego.
Biblioteka Gminy Wielgie mieści się w budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Wielgiem, co również, z racji lokalizacji, ułatwia bibliotekarkom kontakt z dziećmi i młodzieżą. Najnowszym ich przedsięwzięciem jest udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna moc bajek”. Jego koordynatorką jest Karolina Wyczałkowska.
- To bardzo pożyteczna inicjatywa, która angażuje również rodziców w czytanie dzieciom – mówi Karolina Wyczałkowska. – Projekt jest podzielony na moduły. Na realizację każdego z nich mamy miesiąc. Jednym z punktów jest „Dobranocka z dawnych lat”. I tak w październiku oglądamy „Misia Uszatka”. Dzieci ich nie znają, a one przekazują ponadczasowe wartości.
Dzieci z „zerówki”, które biorą udział w „Magicznej mocy bajek” już stworzyły kodeks dobrego zachowania i robiły w farbie odciski własnych dłoni. Maskotką akcji jest Królisia Tulisia. Z pewnością przy jej pomocy najmłodsi pokochają czytanie książek, które może stać się fascynująca przygodą na całe życie.
Z kolei jedna z klas ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Wielgiem uczestniczyła w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez aktorkę Dominikę Miękus z Baja Pomorskiego w Toruniu. Odbyły się one w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci, sfinansowane przez Instytut Książki, a zorganizowane przez toruńską Książnicę Kopernikańską. Prowadzącej udało się zaangażować wszystkich uczniów, nawet tych bardzo cichutkich i spokojnych.
- Uczniowie i ich wychowawczyni byli zachwyceni tymi zajęciami – stwierdza Katarzyna Kwiecińska, dyrektorka Ośrodka Kultury i Biblioteki Gminy Wielgie. – Uczyły pewności siebie i wiary we własne możliwości. Te cechy przydają się nie tylko w szkole. Bardzo wartościowe były też ćwiczenia z dykcji. Aż byłam zaskoczona, jak trzecioklasiści radzili sobie z językowymi łamańcami.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję wejść na scenę i wystąpić przed klasą. Wymagało to sporej odwagi, by przełamać tremę. Zajęcia teatralne są bardzo pożyteczne, bo wyzwalają pomysłowość i rozwijają wyobraźnię. Drzemie ona w każdym dziecku, ale trzeba ją w umiejętny sposób wyzwolić. I temu właśnie służą takie spotkania!
