https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Biskupinie otwarto XXIX Festyn Archeologiczny. Tak było pierwszego dnia. Zdjęcia

Szymon Cieślak
Po raz 29. w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie rozpoczął się Festyn Archeologiczny (14.09.2024).
Po raz 29. w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie rozpoczął się Festyn Archeologiczny (14.09.2024). Szymon Cieślak
W deszczowe, sobotnie przedpołudnie (14.09.2024) w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie otwarto XXIX Festyn Archeologiczny. W tym roku dotyczy badań na tym najbardziej znanym półwyspie, który został na początku lat 90. XX wieku określony jako pierwszy Pomnikiem Historii. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Gazety Pomorskiej i portalu znin.naszemiasto.pl.

Otwarcie miało miejsce przy budynku muzeum. Wzięli w nim udział, oprócz widzów i rekonstruktorów, także przedstawiciele lokalnych władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, były dyrektor biskupińskiego muzeum Wiesław Zajączkowski, a także poseł Magdalena Łośko i Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Biskupin jest miejscem znanym najprawdopodobniej każdemu Polakowi. Wiąże się z nim wiele skojarzeń, stanowi dziś część naszej kulturowej tożsamości. Wszedł do naszego języka potocznego jako synonim czegoś legendarnego, swoistego prapoczątku. Jest też punktem odniesienia dla innych odkryć archeologicznych. Wszakże niemal corocznie odnajdujemy w mediach rewelacyjne doniesienia o odkryciach kolejnych, drugich "biskupinów". Rocznie jest ich co najmniej sześć. Dla wielu wydarzeń dziejowych, czasy Biskupina są wyznacznikiem, do którego się je odnosi. W ten sposób nazwa niewielkiej, pałuckiej wsi została utożsamiona z osiedlem istniejącym w ósmym wieku przed naszą erą i zamieszkałym przez społeczność, której przynależność etniczna jest tajemnicą, a przyczyny upadku grodu nadal pozostają tematem rozważań naukowych. Sława tego miejsca rozniosła się po Polsce, ale również poza jej granicami - powiedział Henryk P. Dąbrowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Przypomniał jak to w 1934 roku rozpoczęły się na półwyspie biskupińskim badania archeologiczne.

- Rozmach tych badań przyczynił się również do ogromnej popularyzacji archeologii jako dziedziny naukowej, w czym znaczącą rolę odegrał pierwszy kierownik badań prof Józef Kostrzewski. Badania w Biskupinie stały się jednym z największych osiągnięć polskiej archeologii pradziejowej, a pasja badawcza i determinacja prof Józefa Kostrzewskiego oraz energia i talenty organizacyjne prof Zdzisława Rajewskiego leżały u podstaw sławy i legendy tego odkrycia archeologicznego. Bez wątpienia dzięki obu tym badaczom Biskupin tak silnie zaistniał w świadomości Polaków - dodał Henryk P. Dąbrowski, dyrektor muzeum w Biskupinie.

Dziś na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie możemy podglądać jak żyła ludność kultury łużyckiej, ale nie tylko. Dzięki badaniom przeprowadzonym w tym miejscu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu latach w sąsiedztwie półwyspu odkryto także ślady osad z innych czasów. Dziś możemy oglądać rekonstrukcje czasów łowców i zbieraczy (10 tys. lat temu), pierwsi rolnicy neolityczni (6 tys. lat temu), mieszkańcy tworzącego się państwa Polan (1000 lat temu).

Na początku lat 90. XX wieku prezydent Lech Wałęsa podpisał specjalne rozporządzenie, które uznało rezerwat archeologiczny w Biskupinie pierwszym Pomnikiem Historii w Polsce. To najwyższa forma ochrony zabytków. Dziś jest na tej liście 129 obiektów z całej Polski.

Biskupin jest jedynym miejscem, w którym na miejscu stanowisk archeologicznych zbudowano rekonstrukcje w takiej liczbie. Co roku Muzeum Archeologiczne w Biskupinie odwiedza około 250 tysięcy turystów.

Tegoroczny Festyn Archeologiczny potrwa pięć dni.

Więcej o samym Festynie Archeologicznym w Biskupinie pisaliśmy tutaj:

Inne wydarzenia w powiecie żnińskim w ten weekend:

Tak było na poprzednich Festynach Archeologicznych w Biskupinie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska