Rozmowa z Andrzejem Półgrabskim, prezesem Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego:
- Otrzymaliście prestiżowe wyróżnienie - "Top Technology Park of the Year", czyli zostaliście "Parkiem Technologicznym Roku". To, jak dotąd, najwyższa nagroda w historii parku. Co dla was oznacza?
- To jedyna nagroda przyznana nam przez tak duże grono przedstawicieli zagranicznych. Zostaliśmy docenieni przez jury składające się z 22 niezależnych osób, głównie pochodzących z zagranicy. Prestiżowe wyróżnienie to forma referencji, z której niezmiernie się cieszymy. Mamy nadzieję, że pomoże nam w jeszcze szybszym wsparciu rozwoju gospodarki Bydgoszczy oraz zwiększeniu liczby miejsc pracy.
- Pomoże w rozmowach z potencjalnymi inwestorami?
- Nagroda na pewno nam w tym pomoże, a szczególnie w rozmowach z zagranicznymi inwestorami. Przyznana została przez wybitne osoby, znane w kręgach inwestorów zagranicznych, między innymi przedstawicieli: zagranicznych izb gospodarczych i ambasad.
- Jakie firmy zainwestowały w ostatnim czasie w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym? W jakich branże? Nowe mają taki zamiar?
- W lipcu rozpoczęła się budowa kolejnych firm na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Cimat oraz BIMs PLUS. Cimat jest liderem w produkcji i sprzedaży nowych wyważarek w Polsce i jednym z liczących się dostawców na świecie. Powierzchnia powstającej hali sięgnie prawie dwóch tysięcy metrów kwadratowych.
BIMS PLUS jest natomiast największą hurtownią w Polsce, obsługującą kompleksowo branżę: instalacyjną, sanitarną, grzewczą, klimatyzacyjną i wentylacyjną oraz sieci zewnętrznych. Hala tej firmy zajmie ponad sześć tysięcy metrów kwadratowych.
FDI Poland Investors Awards to prestiżowy konkurs, w którym nagrody przyznawane są w kilkunastu kategoriach. Większość odnosi się do krajów/regionów, a trzy to nagrody ogólne: Najlepsza Strefa Ekonomiczna, Park Technologiczny Roku i Inwestor Dekady. Łącznie było nominowanych 65 instytucji i firm, które musiały spełnić określone kryteria
Pozwolenie na budowę otrzymała także firma Doka Polska, która być może jeszcze w tym roku rozpocznie budowę centrum logistyczno-serwisowego. W tym czasie powinny rozpocząć działalność dwie kolejne firmy: Metalbark i Metalcynk. Metalbark specjalizuje się w generalnym wykonawstwie konstrukcji stalowych oraz realizacji inwestycji. Firma ma kontrakty na terenie całej Unii Europejskiej oraz w kraju. Metalbarku produkuje między innymi wielostanowiskowe i piętrowe parkingi samochodowe, hale magazynowe, sportowe, estakady dla przemysłu chemicznego czy regały wysokiego składowania. Przedsiębiorstwo Metalcynk jest firmą, przed którą ścisła współpracowała z Metalbarkiem. Będzie posiadała jeden z największych basenów do cynkownia w Europie.
- Macie jeszcze tereny do inwestycji, ile?
- Pozostało nam jeszcze około 100 hektarów nieruchomości na sprzedaż lub pod dzierżawę oraz inwestycje build-to-suit, czyli budowę obiektów kubaturowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb Inwestora.
- Dlaczego warto u was zainwestować?
- Nasze zalety to lokalizacja, doskonale przygotowany teren, miasto wojewódzkie z dużymi rynkiem i liczbą mieszkańców, niskie koszty usług. Przedsiębiorcy, którzy u nas zainwestowali chwalą: dobrze wykształconą i zmotywowaną kadrę swoich pracowników, wolne powierzchnie poprodukcyjne, pomoc instytucjonalną, świadczoną przez pracowników naszego parku, współpracę z innymi firmami z tego terenu, wymianę doświadczeń i informacji czy możliwości wspólnych inwestycji z innymi użytkownikami BPPT, co zdecydowanie obniża jednostkowe koszty.
- Ile jest firm w w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym? Ile dały miejsc pracy?
- Firm jest 51, zatrudniają 1250 osób. Dla porównania: w 2007 roku było ich 30, dawały 202 miejsca pracy.
