W czwartek ok. godz. 10:55 policjanci ruchu drogowego bydgoskiej komendy miejskiej podczas patrolu zauważyli 25-latka, który bardzo szybko porusza się drogą rowerową przy ul. Glinki. Policjanci postanowili zmierzyć prędkość, z jaką pokonuje trasę. Okazało się, że bydgoszczanin jechał drogą rowerową z prędkością 55 km/h.

– Mężczyzna został przez funkcjonariuszy zatrzymany do kontroli, a w konsekwencji ukarany mandatem karnym w kwocie 300 złotych – informuje kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy.
Policjanci apelują do użytkowników tego typu jednośladów o ostrożność i jazdę zgodną z przepisami. Przypominają, że do kodeksu drogowego weszły przepisy dotyczące poruszania się po polskich drogach Urządzeniami Wspomagającymi Ruch, Urządzeniami Transportu Osobistego i hulajnogami elektrycznymi. Wcześniej osoby korzystające z tego typu sprzętu były traktowane jako piesi, a to powodowało szereg problemów z oceną winy czy w postepowaniach odszkodowawczych w przypadku zdarzeń drogowych.
Choć w przypadku osób korzystających z hulajnogi, większość przepisów tożsamych jest z tymi, które dotyczą rowerzystów, różnice są znaczne. Hulajnogą można poruszać się po chodniku i drodze dla pieszych z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego (prędkość dopuszczalna 20 km/h).
– Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną lub innym urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego skutkuje odpowiedzialnością prawną – przypomina kom. Lidia Kowalska.
Artykuł 33a Prawa o ruchu drogowym wskazuje obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną:
- Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
- Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
- Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
- jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
a) pasa ruchu dla rowerów,
b) przejazdu dla rowerów,
c) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
