
Jak i gdzie w Bydgoszczy można grać w boule?
- Gra wydaje się banalnie prosta, ale to tylko pozory - mówi Krzysztof Kasprowicz z Bydgoskiego Klubu Petanque. - Liczą się zręczność, precyzja, ale także siła, wszystko oczywiście jest do wytrenowania. W bydgoskiej drużynie grają obecnie i seniorzy, i weterani, i juniorzy. Jest to sport, który łączy całe rodziny. Działacze Bydgoskiego Klubu Petanque zapraszają na obiekty Zawiszy, by można było się osobiście o tym przekonać. Chętni mogą dzwonić na numer 605196049 lub pisać na adres [email protected].
Więcej ciekawostek o boule >>>

Co nieco o boule
Gra w boule nazywana jest petanką, grą w bule lub grą w kule. Pétanque, grywana mniej więcej od roku 1907, wywodzi się z innej, podobnej gry, o nazwie jeu provençal („gra prowansalska”), a jej nazwa – ze słów prowansalskich ped tanco (fr. pieds tanqués: „stopy razem”), ponieważ podczas rzutu obie stopy gracza muszą znajdować się wewnątrz wcześniej nakreślonego na placu niewielkiego koła. Petanka podobnie jak bowls i boccie (boccia) wywodzi się z uprawianej przez rzymskich legionistów gry w kule, którzy rozpowszechnili ją w całym basenie Morza Śródziemnego. Pierwsze bule były robione z drewna i obijane zewsząd gwoździami. W 1930 roku przyjęto definitywnie użycie buli ze stali
Zobacz ciekawostki, zabawne i tragiczne historie związane z grą w boule >>>

Co nieco o boule
Ciekawostki związane z boule:
► W Prowansji gra w kule często łączy się z konsumpcją lokalnej anyżówki.
► Podczas ponad stuletniej historii sportu (w niektórych regionach uprawianego masowo) zanotowano jeden przypadek śmiertelny. W roku 2008 we francuskim mieście Adé w konsekwencji uderzenia bulą w głowę zmarł 39-letni mężczyzna Franck Hourcade.
► W niektórych obszarach Francji (m.in. w Nièvre w zachodniej Burgundii, a także w Normandii, Langwedocji i na południowym zachodzie kraju) dochodziło do burd i aktów wandalizmu podczas turniejów gry w kule. Rywale ciskali w siebie nawzajem bulami, wdawali się w bójki i obrzucali obelgami.
► Istnieje kilka firm produkujących bule (najpopularniejsze to: Obut, JB, MS Pétanque, Intégrale, La Boule Bleue, La Boule Noire), oferujących pełną gamę amatorskich bądź profesjonalnych autoryzowanych zestawów. Te ostatnie sprzedawane są po trzy identyczne sztuki i ich cena waha się od ok. 180 do 800, a nawet 1000 złotych za komplet. Oprócz tego można też kupić amatorskie zestawy produkowane w Chinach, ich cena to ok. 40 zł za zestaw 6 kul.