Zmiany w programie 500 plus w 2021 roku. Zobacz wideo!
Największą liczbę głosów mieszkańców Chełmna uzyskał projekt budowy skateparku zgłoszony przez dwie współautorki: Iwonę Szerechan-Miturę i Izabelę Tomczak.
Siła kobiet z Chełmna
Przypomnijmy, w tegorocznym budżecie obywatelskim do rozdania było pół miliona złotych. Dokładnie na tyle oszacowano koszt wykonania skateparku. Aż 16 propozycji na działania i inwestycje do zrealizowania w Chełmnie zyskało pozytywną opinię komisji i było na liście projektów przyjętych do głosowania. Najwięcej, bo aż niemal 46 procent wszystkich głosów - 913 - zyskał ten zwycięski.
Na drugim miejscu znalazł się recyklomat ze 176 głosami (8,8 proc.), a na trzecim - plac zabaw "Na górce" ze 120 głosami (6 proc.). W sumie oddano 1994 głosy. W większości głosowały kobiety - 156 głosów, ale zagłosowało również 883 mężczyzn. Z tego aż 1823 głosy oddano przez internet.
Wnioskodawczynie podkreślały, że skatepark jest wyczekiwanym elementem infrastruktury miasta wśród dzieci i młodzieży w Chełmnie.
- Założeniem projektu jest zagospodarowanie niewykorzystanej przestrzeni i spędzanie przez dzieci i młodzież czasu na świeżym powietrzu, budowanie relacji z rówieśnikami i wzmocnienie zainteresowań sportem - napisały w uzasadnieniu panie. - Część młodzieży, ze względu na brak opisywanego miejsca, skupia się w miejscach niebezpiecznych, by trenować ten sport. Są to głównie parkingi, drogi dostaw m.in. obok sklepu NETTO, dawnego POLOMARKETU - miejsca groźne ze względu na ruch samochodowy. Ważne, aby dzieci miały bezpieczne miejsce do uprawiania tego sportu i zabawy. Na przygotowanym placu proponuje się zamontować gotowe moduły skateparku w technologii monolitycznej. Betonowe moduły skateparku wykonuje się na miejscu z betonu. W ramach projektu należy wykonać też krótkie odcinki ścieżek, które połączą płytę skateparku z ciągami pieszymi.
Jako miejsce realizacji projektu wnioskodawczynie wskazały, że najlepiej byłoby zrobić to w centrum Chełmna. Chodzi o zlokalizowanie go w miejscu umożliwiającym łatwe przejście pieszo z każdego krańca miasta. Teren musi być dostępny do zmierzchu i oświetlony. Zdaniem pań, warto rozważyć lokalizację w parku przy Alei 3 Maja.
- Jestem szczęśliwa, że wygraliśmy, my mieszkańcy, tak ważny i potrzebny projekt dla naszej młodzieży - mówi Iwona Szerechan-Mitura. - Byłam zaskoczona informacją o wygranej choć mocno wierzyłam, że zwyciężymy. Było wiele osób zaangażowanych w promocję i wszystkim im należą się gratulacje. Działałyśmy dla dobra i w imieniu młodzieży chełmińskiej. I ta właśnie młodzież bardzo nas wsparła. To od początku był projekt dla dzieci - przyszłości narodu.
Pani Iwona zdradza szczegóły pracy nad projektem.
- Projekty były dwa, mój i mojej koleżanki i mojej współautorki i jej koleżanki dla dobra sprawy połączyłyśmy siły - podkreśla. -Dlatego też jest autor i współautor i dwie - a właściwie później trzy - bardzo zaangażowane kobiety w promocję. Oprócz mnie i współautorki w promocji projektu brały czynny udział Agnieszka Łachowska-Cieślak, Agnieszka Maćkowska i Dorota Żulewska.
Współautorka zwycięskiego projektu przyznaje, że już ma pomysły na kolejne rozdania.
Wkrótce nowe rozdanie do budżetu obywatelskiego w Chełmnie
- Wszystkie projekty, które zostały złożone do budżetu obywatelskiego, były bardzo wartościowe, przemyślane i bardzo dobrze opracowane - podkreśla Klaudia Peplińska, specjalistka ds. komunikacji społecznej Urząd Miasta Chełmna. - Mieliśmy 500 tys. złotych, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba na realizację zwycięskiego projektu. Gdyby pieniędzy było więcej wszystkie dopuszczone do głosowania projekty nadawały się do realizacji.
W magistracie proszą wnioskodawców o to, by nie poddawali się i ponownie złożyli wnioski. Mogą powtórzyć te, które już proponowali i przedstawić nowe.
- Na wczorajszej sesji Rady Miasta Chełmna radni zdecydowali, że w przyszłorocznym budżecie miasta zabezpieczą na budżet obywatelski taką samą kwotę jak w tym roku - dodaje Klaudia Peplińska. - Warto już myśleć nad wnioskami, ponieważ być może jesienią lub zimą ogłosimy nabór wniosków do budżetu obywatelskiego - edycji 2021.
Radni jednogłośnie zdecydowali, aby pozwolić kolejny raz mieszkańcom Chełmna na rozdysponowanie pół miliona złotych z budżetu miasta.
- Na tę kwotę możemy sobie pozwolić, choć wiem, że jest wysoce niewystarczająca - mówił Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna podczas środowej sesji. W tym roku wpłynęło 16 wartościowych projektów. Liczymy na aktywność w kolejnych latach.
W tym roku pogoda nie pozwoli już zrealizować inwestycji, jaką jest budowa skateparku, ale zwycięskie zadanie z tegorocznej edycji zostanie wykonane do wiosny 2021.
