- W tym roku zabezpieczyliśmy na inwestycje znacznie więcej funduszy niż w roku poprzednim - przyznaje Danuta Brzezińska, skarbnik miasta. - Będziemy realizować nowe zadania, z wykorzystaniem środków unijnych.
Sesja budżetowa przebiegła sprawnie, bez dyskusji. Te toczyły się na komisjach i w kuluarach.
Duże, nowe zadania
Radni nie szczędzili środków na realizację różnych zadań .
- Wśród inwestycji, na które pozyskano środki unijne, jest modernizacja kina „Rondo”- mówi Danuta Brzezińska. - Zadanie będzie realizowane przez dwa lata. Kosztorysowo całość kosztować ma około 4,4 mln złotych. Najpierw zlecimy zrobienie projektu, który pochłonie 30 tys. złotych. Ponadto, w tym roku wydamy także 2,1 mln złotych na przebudowę „Ronda” tak, by Chełmiński Dom Kultury mógł tam prowadzić szeroką działalność kulturalną.
W tym roku rozpocznie się też trzyletni projekt Chełmiński Inkubator Trzeciego Sektora. Także z udziałem wsparcia z Unii Europejskiej.
- W tym roku, za 15 tys. złotych, zostanie zrobiony projekt modernizacji kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36, gdzie będzie mieścił się Inkubator - wyjaśnia skarbnik. - Będzie skupiać lokalne stowarzyszenia. Remont pochłonie niemal 3,5 mln złotych.
Dwa zadania, które zaplanowano w budżecie na bieżący rok, dotyczą ochrony środowiska. To budowa sieci kanalizacyjnych przy ul. Wybudowanie za 2 mln złotych oraz na osiedlu Dworzyska - za 500 tys. złotych.
- Aż 1, 5 miliona złotych zostało zabezpieczone na inwestycje drogowe - informuje skarbnik. - Największa z nich to przebudowa ul. Szosa Grudziądzka za 467 tys. złotych. Po 200 tys. złotych zabezpieczono na dokumentacje dywaników asfaltowych ulic Stroczykowej i Osnowskiej oraz nawierzchnię ul. Wodnej i Kamionka. Poza tym, zaplanowano remonty ul. Śliwowej, budowę zjazdu z Kolonii Wilsona do Caritsau, modernizację chodnika przy Kopernika I i II, chodnika przy Gorczyckiego, schodów przy Szarej, odkrywanie z asfaltu ulic starówki. 52,5 tys. złotych mamy na wykup gruntów pod drogi. Z kolei za 40 tys. złotych ma powstać dokumentacja i częściowo zostać rozbudowany monitoring miasta. Zrobiona zostanie też sygnalizacja świetlna przy Alei 3 Maja.
Oświetlenie, docieplenie, lepsza woda
Inwestycje w gimnazja mają sięgnąć 290 tys. złotych. W „jedynce” zostanie zrobiona scena w auli szkolnej (25 tys. zł), a w „dwójce” dokończona wymiana stolarki okiennej (265 tys. zł).
W urzędzie zlecą też wykonanie projektu ledowych punktów świetlnych w mieście. Koszt to 40 tys. złotych. Więcej, bo 70 tys. złotych, przeznaczone zostanie na dokumentację kompleksowej modernizacji oczyszczalni ścieków przy ul. Nad Groblą. W przyszłym roku na ten cel przeznaczony będzie 1 mln złotych. Celem jest poprawa jakości wody.