Fotowoltaika wykorzystuje energię słońca, dzięki czemu zmniejszają się rachunki za prąd i ogrzewanie w budynku.
Niższe rachunki i zwrot kosztów inwestycji
- Grzechem byłoby z tego nie skorzystać - śmieje się burmistrz Chełmna Mariusz Kędzierski. - Nam bardzo zależy na tym, abyśmy rachunki za prąd i ogrzewanie dostawali jak najniższe.
Szczury straszą na klatkach schodowych w chełmińskich blokach
Koszt inwestycji wyniósł niespełna 440 tys. złotych. Jak mówi burmistrz, na 50 procent udało się tutaj pozyskać dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego w ramach RPO.
- Zadanie, czyli montaż paneli na dachu podstawówki, wykonała firma z Chwarstnicy - informuje Mariusz Kędzier-ski. - Z audytu, którego wykonanie wcześniej zleciliśmy wynika, że dzięki montażowi tych paneli każdego roku zaoszczędzimy około 50 tysięcy złotych. I jest to 25-30 procent tego, co wydajemy na prąd w tym miejscu. Warto zatem wejść w taki projekt, gdy inwestycja zwróci się w przeciągu czterech lat i potem będziemy mieli już z tego same zyski.
Już myślą o instalacjach na kolejnych budynkach
Burmistrz nie ma wątpliwości, że należy wchodzić w projekty, na które jest dofinansowanie, a dzięki nim można korzystać z otrzymywania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej.
Stąd też w mieście na tym zadań tego typu nie zamierzają zakończyć.
- Wręcz przeciwnie - zapowiada burmistrz. - Mamy już zrobiony audyt energetyczny na budynek Europejskiego Centrum Wymiany Młodzieży nad Jeziorem Starogrodzkim. Tak również chcemy zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej.
O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]
