Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chrostkowie zabytkowy kościół świętej Barbary odzyskał dawny blask. To prawdziwa perełka architektury drewnianej [zdjęcia]

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
W ramach inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, w Teatrze Horzycy w Toruniu odbyło się podsumowanie dziesięciu lat realizacji marszałkowskiego programu wspierania prac w kujawsko-pomorskich zabytkach. Certyfikaty z podziękowaniami marszałka Piotra Całbeckiego odebrali przedstawiciele 140 instytucji, zaangażowanych w opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu. W tym zacnym gronie znalazła się maleńka parafia świętej  Barbary w Chrostkowie. Chrostkowska parafia została erygowana najprawdopodobniej już na początku XIV wieku. Drewniany kościół wzniesiono przed rokiem 1694, a w XIX w. go rozbudowano. Wystrój i wyposażenie są barokowe, a ołtarz główny został sprowadzony z Padwy we Włoszech. Wrażenie robi polichromia pędzla Mikołaja Konczalskiego, artysty plastyka, pochodzącego z Chrostkowa.W ostatnich latach wymieniono dach, okna, instalację elektryczną i podłogę. Odrestaurowano wszystkie ołtarze, chrzcielnicę, ambonę i zabytkowe meble  w zakrystii. Naprawiono organy i wstawiono nowe ławki. Udało się to wszystko zrobić dzięki wsparciu ze strony samorządu województwa, powiatu i gminy. Więcej w „Tygodniku Lipnowskim”.
W ramach inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, w Teatrze Horzycy w Toruniu odbyło się podsumowanie dziesięciu lat realizacji marszałkowskiego programu wspierania prac w kujawsko-pomorskich zabytkach. Certyfikaty z podziękowaniami marszałka Piotra Całbeckiego odebrali przedstawiciele 140 instytucji, zaangażowanych w opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu. W tym zacnym gronie znalazła się maleńka parafia świętej Barbary w Chrostkowie. Chrostkowska parafia została erygowana najprawdopodobniej już na początku XIV wieku. Drewniany kościół wzniesiono przed rokiem 1694, a w XIX w. go rozbudowano. Wystrój i wyposażenie są barokowe, a ołtarz główny został sprowadzony z Padwy we Włoszech. Wrażenie robi polichromia pędzla Mikołaja Konczalskiego, artysty plastyka, pochodzącego z Chrostkowa.W ostatnich latach wymieniono dach, okna, instalację elektryczną i podłogę. Odrestaurowano wszystkie ołtarze, chrzcielnicę, ambonę i zabytkowe meble w zakrystii. Naprawiono organy i wstawiono nowe ławki. Udało się to wszystko zrobić dzięki wsparciu ze strony samorządu województwa, powiatu i gminy. Więcej w „Tygodniku Lipnowskim”. Małgorzata Chojnicka
Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia w kościele świętej Barbary w Chrostkowie przeprowadzono szereg prac konserwatorskich i restauratorskich. Doceniły to władze województwa, przyznając certyfikat z podziękowaniami.

Chrostkowska parafia została erygowana najprawdopodobniej już na początku XIV wieku. Drewniany kościół wzniesiono przed rokiem 1694, a w XIX w. go rozbudowano. Wystrój i wyposażenie są barokowe, a ołtarz główny został sprowadzony z Padwy we Włoszech. Wrażenie robi polichromia pędzla Mikołaja Konczalskiego, artysty plastyka, pochodzącego z Chrostkowa.
W ostatnich latach wymieniono dach, okna, instalację elektryczną i podłogę. Odrestaurowano wszystkie ołtarze, chrzcielnicę, ambonę i zabytkowe meble w zakrystii. Naprawiono organy i wstawiono nowe ławki. Udało się to wszystko zrobić dzięki wsparciu ze strony samorządu województwa, powiatu i gminy.

Więcej w „Tygodniku Lipnowskim”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska