Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ciągu roku w Kujawsko-Pomorskiem przybyło 37 cmentarzy. Nagrobków przybyły setki, m.in. przez koronawirusa

Katarzyna Piojda
W tym roku Święto Zmarłych na cmentarzach będzie inne niż dotychczas. W maseczkach i z towarzyszącymi pozostałymi obostrzeniami
W tym roku Święto Zmarłych na cmentarzach będzie inne niż dotychczas. W maseczkach i z towarzyszącymi pozostałymi obostrzeniami Grzegorz Olkowski
Przez rok w Kujawsko-Pomorskiem przybyło 37 cmentarzy. Tak wynika z najnowszych danych. A z obserwacji wynika, że przez pandemię znacznie powiększy się liczba nagrobków na tych cmentarzach.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo na drogach jesienią. O tym trzeba pamiętać.

- W województwie kujawsko-pomorskim znajdują się 1142 cmentarze - informuje Michał Cabański z Zespołu do spraw obsługi mediów w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych w Bydgoszczy. To stan na koniec 2019 roku.

Dla porównania: w Polsce najwięcej cmentarzy znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim (1779), a najmniej w woj. świętokrzyskim (431). My w tym zestawieniu znajdujemy się niemal w połowie. Na 16 województw jesteśmy na 7. miejscu.

Okazuje się, że cmentarzy u nas przybywa.

- Liczba cmentarzy w regionie w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 37 cmentarzy, a w odniesieniu do 2010 roku odnotowano wzrost o 73 - dodaje Cabański. Prawie 85 proc. cmentarzy jest na wsiach.

Zmienia się wielkość. Powierzchnia nekropolii w województwie kujawsko-pomorskim w ciągu roku wzrosła o 0,9 proc. (wzrost o 8,1 ha), natomiast w odniesieniu do 2010 roku był to wzrost o 2,3 proc. (o 21,1 ha więcej). - Średnia powierzchnia jednego cmentarza w regionie według stanu na koniec grudnia 2019 roku wyniosła 0,8 ha - zaznacza Michał Cabański.

I znowu: przeciętnie największe powierzchniowo cmentarze znajdowały się w woj. mazowieckim – 2,0 ha, zaś najmniejsze na Warmii i Mazurach – 0,6 ha, czyli tam, gdzie jest ich najwięcej.

Coraz więcej

Wśród powiatów województwa najwięcej cmentarzy było w powiecie bydgoskim – 150 oraz świeckim – 129. Przez rok najwięcej cmentarzy przybyło w powiecie świeckim (o 25 więcej), inowrocławskim (o 8) i bydgoskim (o 4).

- Z kolei największą powierzchnią przypadającą na 1 cmentarz była w powiecie rypińskim i włocławskim, to odpowiednio 1,5 hektara i 1,2 ha - kontynuują w ośrodku badań regionalnych.

Najmniejsza powierzchnia przypadająca na cmentarz występuje w powiatach: wąbrzeskim, bydgoskim, grudziądzkim oraz świeckim (w każdym po 0,4 ha).

Swoisty ranking miast

W największych miastach jest oczywiście najwięcej nekropolii. Bydgoszcz ma ich 18, Toruń - 16, Grudziądz - 9, natomiast Włocławek - 4.

W tym ostatnim mieście cmentarze zajmują największą przestrzeń. Wśród miast na prawach powiatu największą średnią powierzchnię jednego cmentarza odnotowano we Włocławku, to 11,7 ha.

To i tak niewiele, porównując do innych dużych miast. - W rankingu stolic województw pod względem średniej powierzchni jednego cmentarza na pierwszej lokacie znalazł się Szczecin – o powierzchni 30,4 hektarów - podkreśla dalej Cabański. Tyle cmentarze w statystyce.

Śmiercionośny wirus

Ze spostrzeżeń przeciętnego Kowalskiego wynika natomiast, że brakuje miejsc na kolejne pochówki. Ten problem sygnalizowano jeszcze przed wybuchem pandemii w kraju. W największych miastach sytuacja przedstawia się najgorzej. Tutaj miejsc na nowe mogiły wystarczy zaledwie na parę lat. Na wybranych cmentarzach komunalnych wolnych miejsc brakuje już od lat. Nawet, jeśli osoby nie są tu pochowane, to miejsca wykupiono i czekają. - Tych miejsc byłoby więcej, gdyby nie przestarzałe, niedopasowane do obecnych realiów przepisy z 1959 roku odnośnie cmentarzy i chowania zmarłych. Według nich odległość od grobu do najbliższego budynku powinna wynosić przynajmniej 150 metrów - twierdzili już wcześniej niektórzy zarządcy.

Tylko łódź

W czasach koronawirusa dramatycznie zwiększa się nie tylko liczba zakażeń, ale też zgonów. Niektóre gminy zaczęły mówić o tym, że wkrótce będziemy mieć drugą Amerykę. I to w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Wiosną w USA zaczęto organizować masowe pochówki, a zmarli na COVID-19 leżą w zbiorowych grobach. Przykładowo: władze Nowego Jorku rozpoczęły przygotowywać masowe pogrzeby na wyspie, na którą dotrzeć da się jedynie łodzią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska