Cmentarz żydowski w Ciechocinku powstał w 1916 roku i został całkowicie zniszczony przez Niemców podczas okupacji. Miejsce pochówku ciechocinian żydowskiego pochodzenia graniczy z rzymskokatolickim cmentarzem parafialnym. Po wojnie był tu parking.
Kilka lat temu udało się zażegnać spór między gminą żydowska a parafią rzymskokatolicką w Ciechocinku o to miejsce. Zabiegał o porozumienie ciechocinianin Adam Brzuszkiewicz. Dawna nekropolia została przez miasto uporządkowana i ogrodzona. O upamiętnienie cmentarza obeliskiem starł się Paweł Ładowski z Warszawy, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ciechocinku.
- Miałem w szkole i nadal mam wielu przyjaciół pochodzenia żydowskiego. Kiedy zobaczyłem uporządkowane i ogrodzone miejsce dawnego cmentarza, z jedynie posianą trawą, pomyślałem, że to trochę mało, że młode pokolenie nie będzie wiedziało, co tu się znajduje - powiedział "Pomorskiej". Wspólnie ze swoją przyjaciółką Gutą Edelman - Majchrowską oraz Eliezerem Grynfeldem - Lolkiem, mieszkającym w Izraelu, który wielokrotnie odwiedzał Ciechocinek, założyli komitet inicjatywny budowy obelisku i zaczęli załatwiać formalności. Obelisk stanął. Ufundowała Guta Edelman - Majchrowska z Warszawy.
Dziś w Michael Szudrich, naczelny rabin Polski oraz ks.bp. Wiesław Mering wspólnie odsłonili obelisk. Towarzyszyli im w tym fundatorka i Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka. Pod obeliskiem nie spoczęły kwiaty, bo zgodnie z żydowskim zwyczajem kładzie się jedynie kamyki.
Gimnazjaliści z regionu nas nie zaskoczyli [infografika]
Rabin Szudrich powiedział "Pomorskiej", że uważa tę uroczystość za ważne wydarzenie i że choć spotykamy się na cmentarzu, czuje wielką radość. - Pokazujemy, że potrafimy szanować naszych zmarłych, że wciąż o nich pamiętamy o nich. Bo jeśli nauczymy się szanować zmarłych, będziemy szanować żywych - dodał.
Z kolei bp. Wiesław Mering powiedział nam, że ogromnie się cieszy, że może uczestniczyć w tej uroczystości i zwrócił uwagę, że obie religie łączy między innymi szacunek dla zmarłych i dla miejsca ich pochówku. - Cieszę się także z tego powodu, że kilka lat temu udało się po latach sporów znaleźć porozumienie i że dziś możemy wspólnie z panem rabinem uczestniczyć w tej uroczystości.
Przy odsłonięciu obelisku obecni byli także przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Leszkiem Dzierżewiczem na czele, liczna reprezentacja duchowieństwa rzymskokatolickiego i mieszkańcy.
Pogoda na dzień (30.06.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo/x-news