https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Ciechocinku nie chcą gazu łupkowego?

Jadwiga Aleksandrowicz
Mapa  poszukiwania gazu
Mapa poszukiwania gazu Ze zbiorów Roberta Zaręby
Prezes spółki Termy Ciechocinek, która chce odbudować basen termalno-solankowy apeluje, by nie dopuścić do poszukiwań gazu łupkowego w okolicach kujawskiego kurortu. - Nikt nie szuka - uspokaja burmistrz

- Od marca próbuję zainteresować tym problemem radnych i burmistrza. Bezskutecznie - mówi Robert Zaręba, prezes spółki Termy Ciechocinek.

Na marcowej sesji Rady Miejskiej apelował do samorządowców, by zawczasu podjęli działania, które uniemożliwią postawienie wiertni na obrzeżach miasta, bo taka eksploatacja zagraża złożom solanki, a bez niej Ciechocinek straci walory uzdrowiska.

Czytaj: Gaz łupkowy w Kujawsko-Pomorskiem. Mają nadzieję, że śpią na nim

- Ustawa uzdrowiskowa zakazuje wierceń innych niż w poszukiwaniu solanki, ale tylko w strefie A, natomiast można swobodnie wiercić w strefach B i C - dowodzi Robert Zaręba. Przestrzega, że jeśli któraś z firm otrzyma koncesję na takie wiercenie to będzie już za późno, by samorządowcy mogli je zablokować. Dlatego - jego zdaniem - powinno się już podjąć jakieś działania, by prawnie przed taką ewentualnością się zabezpieczyć.

- Można powalczyć na przykład o wprowadzenie zapisu do ustawy o dziesięciokilometrowej strefie ochronnej wokół uzdrowisk, wolnej od wierceń - mówi Robert Zaręba. Wskazuje też, że prawo górnicze pozwala zużywać do wierceń około dwóch milionów litrów wody, ale nie mówi nic o jej opomiarowaniu. W rezultacie nie wiadomo, ile tej wody zostanie wyciągniętej, ile zmieszanej z chemią i ile zutylizowanej.

Apele i wskazania na niebezpieczeństwa Roberta Zaręby, związane z poszukiwaniami i wydobyciem gazu łupkowego nie są oderwane od rzeczywistości. Na wiele niebezpieczeństw wskazuje także opublikowany we wrześniu raport, wykonany na zlecenie Komisji Europejskiej, w którym mowa jest między innymi o tym, że wydobywanie gazu łupkowego stanowi ryzyko dla mieszkańców i środowiska, bo zanieczyszcza wody gruntowe i powierzchniowe oraz że pozyskiwanie tego gazu wymaga większej ilości wody i zastosowanych chemikaliów niż wydobycie gazu ziemnego.

- Raport zaleca Komisji Europejskiej, aby przeanalizowała te zagrożenia. Ale to może potrwać. Na razie nie ma dostatecznie szczelnych barier w polskim prawie, które uchroniłyby środowisko przed skutkami wydobycia gazu łupkowego - uważa Robert Zaręba. Tym bardziej, jego zdaniem, należałoby w sposób szczególny zadbać o ochronę uzdrowisk i terenów wokół nich. - Jak dotąd ani radni, ani burmistrz nie zajęli się tym problemem - mówi.

- Z pewnością wrócimy do tej sprawy - zapewnia Aldona Nocna, przewodnicząca rady. Natomiast burmistrz Leszek Dzierżewicz na razie nie widzi powodów do niepokoju.

- Jak dotąd nikt się do nas nie zgłaszał w tej sprawie. Nie ma żadnego wniosku o pozwolenie na wiercenia - mówi. - Najbliżej prowadzono wiercenie w gminie Obrowo, około dziesięciu kilometrów od Ciechocinka, ale i tam - jak słyszałem - są jakieś problemy środowiskowe.

- To nie zwalnia nas od zabezpieczenia się przed ewentualnością stawiania wiertni, bo gdy staną, będziemy mogli jedynie protestować, a skutki wierceń będą nieodwracalne - ostrzega Robert Zaręba.

Bydgoszcz - Wiadomości

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ciechocinianin - widać jakie masz pojęcie o tym co piszesz albo piszesz po to żeby przysłonić machlojki tego miasta...
choćby Zaręba miał nie wiadomo jaki potęciał to nic tu nie zrobi jeśli mu na to nie pozwolą i niech to wreszcie dotrze do takich - ?ciechociniaków ? jak Ty...
c
ciechocinianin
A po co Ci wladze...? Jak masz jaja panie Zareba to pokaz co potrafisz a nie ciagle narzekasz jak panienka...i wygrasz..jesli masz ten potencjal o ktorym tak szeroko mowisz. .Bo jesli ściemniasz to biada z Tobą...lepiej już teraz wykup bilet na Marsa ...i to w jedną strone hehe....
G
Gość
Od gazu łupkowego to jest glupkowego kepiej jest wykorzystać energię słoneczną względnie źródła geotermalne. Ale do jednego i drugiego trzeba przekonać władze miasta. Te jak widać do niczego się nie spieszą. Dlaczego. Dlatego że to wymaga pracy a władzy lepiej brać pieniądze za obietnice i nieróbstwo względnie inawestycje, które nic nie dają miastu a przynoszą straty. To dla miasta - mieszkańców i gości. Władza natomiast dalej na tym zarabia.
G
Gość
hotel między tężniami mikroklimat zabije a gaz łupkowy jest ok dla Uzdrowiska to na plus napewno będzie - BRAWO!
I nadal nikt nic z tym nie robi...
m
mieszkaniec
Ciechocinkowi bardziej potrzebny jest sponsor do poszukiwan geotermalnych.

Uzdrowisko Ciechocinek potrzebuje madrego rozsadnego gospodarza - menadzera ,wtedy i sponsorzy sie znajdą.Obecny to potażka dla tej byłej perełki...
K
KARAKAL
Ciechocinkowi bardziej potrzebny jest sponsor do poszukiwan geotermalnych.
G
Gość
O widzę że już jesień do Ciechocinka przylecieli "medycy" z dwóch znanych grup. Dyskusja na istotne tematy dla miasta jest niemożliwa. Możliwe jest natomiast udawadnianie że tylko
oni są najmądzrejsi w Ciechocinku. Odmienne zdanie, nie, musi tak jak chcą ich przywódcy.
G
Gość
A ty się nawąchałeś gazu głupkowego?
G
Gość
A tabletkę wziąłeś czy g... zjadłeś?
może przez pomyłkę?
G
Gość
I jakoś jest od kiedy burmistrz Leszek Dzierżewicz sprawuje swoje rządy. Natomiast Aldona Nocna wraca do sprawy - widać na wałach ppowodziowych, rowach melioarcyjnych, psich gównach na chodnikach i ulicach, ruinach przy ciągach komunikacyjntch, pożółkłych-wyschniętych latem trawnikach.
G
Gość
Od razu widać jak ciechocińskiej władzy zależy na kurorcie:
"- Z pewnością wrócimy do tej sprawy - zapewnia Aldona Nocna, przewodnicząca rady. Natomiast burmistrz Leszek Dzierżewicz na razie nie widzi powodów do niepokoju."
Jakoś to będzie.
G
Gość
Są państwa na Zachodzie, które nie chcą gazu łupkowego. Ale nie, Polska musi należeć do tych, którzy bezkrytycznie naśladuje czytaj małpuje co najgorsze. Wladze Ciechocinka nie potrafią zadbać o mieszkańców - zanieczszczenie środowiska (opalanie czym się tylko da). O wykorzystaniu energii słonecznej nie ma mowy, teraz jest modne dla władzy sięganie po gaz z łupków. Władze Ciechocinka nie potrafią sobie poradzić z psimi gównami, z ludzkimi gównami, z odśnieżaniem ulic, z wyglądem głównych ciągów pieszych, z utrzymaniem zieleni miejskiej, przykładów nieumiejętnoiści jest dużo, dużo więcej a wypowiadają się na temat gazu łupkowego. Tylko pogratulować intelektu władzy i wyżej piszącemu - zapomniał jaką powierzchnię ma Ameryka a jaką Polska, jaką powierzchnię ma Kujawsko-Pomorskie a jaką stan Ohio i Teksas, zapomniał jak kończą Amerykanie nie przestrzegający praw Konstytucji i nie wywiązujący się ze zobowiązań wobec wyborców. Władze "uzdrowiska" są ponad prawem. Prawo dla władz Ciechocinka nie istnieje.
D
DO EKO-KŁAMCÓW
DO EKO-KŁAMCÓW-Odsetek nieszczelnych odwiertów mniejszy niż 1 promil

W sierpniu 2011 powstał raport opracowany przez Ground Water Protection Council (instytucji znanej m.in. z inicjatywy Frac Focus udostępniającej wykaz związków chemicznych stosowanych przy szczelinowaniu hydraulicznym), który zawiera informacje o potwierdzonych incydentach (awariach, uszkodzeniach itp.) związanych z odwiertami gazowym, w tym gazu łupkowego, a także ropy naftowej. Raport dotyczy dwóch stanów, Ohio i Teksas:

Ohio
W latach 1983 – 2007 w stanie Ohio wykonano ponad 34 000 odwiertów. Udokumentowano 184 incydenty, z czego 12 dotyczyło awarii związanych z cementacją odwiertu, co względem całości daje ok. 0,04% wszystkich odwiertów. W trakcie tego okresu przeprowadzono 27 969 procesów szczelinowania hydraulicznego. Widać zatem, że szczelinowanie było rutynowym działaniem, stosowanym powszechnie także na złożach konwencjonalnych gazu i ropy naftowej.

W ani jednym przypadku nie stwierdzono zanieczyszczenia wód podziemnych spowodowanego tą technologią.

Teksas
W latach 1993 – 2008 w stanie wykonano 187 000 odwiertów. Udokumentowano 211 incydentów, w tym 21 dotyczyło awarii cementacji odwiertu, co stanowi ok. 0,01% wszystkich odwiertów.

Odsetek nieszczelnych odwiertów mniejszy niż 1 promil, określony na podstawie raportu organizacji związanej z ochroną środowiska i oparty o dane z wieloletnich badań ponad 200 000 odwiertów(!).
M
Mieszkanka
Burmistrz Ciechocinka tyle razy się kłamliwie zarzekał, że teraz nie jest wiarygodny.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska