MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Ciechocinek na archiwalnych zdjęciach. Zobacz Perłę Kujaw w obiektywie

Ewelina Fuminkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ciechocinek, malowniczo położone nadwiślańskie miasteczko, jest jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk w Polsce, przyciągającym turystów z całego świata. Zobaczmy, jak perła polskich uzdrowisk wyglądała wcześniej.

Ciechocinek od lat określany jest mianem perły polskich uzdrowisk. Zachwyca swoim malowniczym położeniem nad Wisłą. Jego unikalna lokalizacja sprawia, że miasteczko jest idealnym miejscem na wypoczynek i regenerację.

Od początku turystów przyciągało nie tylko bogactwo naturalnych walorów krajobrazowych, ale również mikroklimat, który sprzyja spacerom i aktywności na świeżym powietrzu.

W Ciechocinku każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii i architektury z pewnością docenią zabytkowe budowle i urokliwe uliczki, które nadają miasteczku niepowtarzalny charakter. Natomiast amatorzy przyrody będą mogli cieszyć się spokojem i pięknem nadwiślańskich krajobrazów.

Ciechocinek - perła uzdrowisk na Kujawach

Ciechocinek, znany z unikalnych tężni solankowych i bogatej oferty zabiegowej, przyciąga rocznie setki tysięcy kuracjuszy i turystów z całego świata. Niepowtarzalny mikroklimat, zabytki oraz atrakcje dla rodzin sprawiają, że jest to idealne miejsce na odpoczynek i regenerację.

Już po wojnie małe miasteczko było oblegane przez kuracjuszy, zbudowano wiele sanatoriów, by pomieścić rosnącą liczbę gości.

Jak wyglądał Ciechocinek przed i po wojnie?

Warto zobaczyć zdjęcia Ciechocinka sprzed lat. Jak zmieniło się nadwiślańskie uzdrowisko? Co zostało z tamtych lat?

Bogate zasoby Narodowego Archiwum Cyfrowego pozwalają nam wrócić do lat minionych i porównać Ciechocinek.

Tężnie solankowe - serce Ciechocinka

Tężnie solankowe stanowią główną atrakcję Ciechocinka. To tutaj rozpoczyna się większość wycieczek po uzdrowisku. Tężnie, będące największą w Europie konstrukcją do odparowywania wody z solanki, oferują nie tylko piękne widoki, ale i zdrowotne właściwości. Grotę solankową w tężni nr 2, jedyną taką komorę w Europie, chętnie odwiedzają kuracjusze szukający ulgi w dolegliwościach. Solanka, niezbędna do funkcjonowania tężni, jest czerpana ze źródła nr 11, znanej jako fontanna „Grzybek”. Fontanna ta, położona niemal w centrum miasta, pełni również funkcję naturalnego inhalatorium, gdzie kuracjusze mogą wdychać powietrze bogate w cząsteczki jodu.

Trwa głosowanie...

Ciechocinek to atrakcyjne miejsce do odpoczynku?

Parki i deptaki pełne atrakcji

Ciechocinek słynie również z pięknie zaprojektowanych parków i deptaków. Park Zdrojowy, założony w latach 1875–1876, oferuje nie tylko piękne aleje i fontanny, ale i słynne koncerty oraz festiwale. W Parku Sosnowym, zaprojektowanym przez Franciszka Szaniora, można znaleźć ciszę i spokój wśród ponad stuletnich drzew. Deptak Sław i Partery Hellwiga to miejsca, gdzie historia łączy się z nowoczesnością. Od 2014 roku na Ciechocińskim Deptaku Sław odsłaniane są pamiątkowe tablice znanych osobistości, takich jak Maryla Rodowicz czy Zbigniew Boniek.

Warto wybrać się na spacer przez Partery Hellwiga.

Partery Hellwiga oferują nie tylko piękne ścieżki i kwietniki, ale i odpoczynek przy fontannie, która nosi imię twórcy tych ciągów spacerowych.

Tu punktem kulminacyjnym będzie odpoczynek przy fontannie, która nosi imię twórcy ciągów spacerów wzdłuż ulicy Nieszawskiej. Zygmunt Hellwig zaprojektował je w 1934 r. Fontanna to także świetlny pokaz.

Ciechocinek na archiwalnych zdjęciach z zasobu NAC

Tak wygląda Ciechocinek na archiwalnych zdjęciach. Zobacz Pe...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska