MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W domu, ale w pracy

Agnieszka Domka
Telepraca często minimalizuje koszty pracodawcy jedynie do należnego pracownikowi wynagrodzenia. Dla osoby zatrudnionej oznacza możliwość swobodnego dysponowania czasem.

     W literaturze brak jest jednoznacznej definicji telepracy. Przyjmuje się, że polega ona na wykonywaniu obowiązków służbowych z dala od siedziby pracodawcy - za pomocą komputerów i telefonu.
     Jaka umowa?
     
Podstawą jej świadczenia może być typowa umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony. Ale spotyka się również inne stosunki umowne: na czas wykonywania określonego zajęcia, np. przy realizacji danego projektu, zatrudnienie na własny rachunek lub w charakterze podwykonawcy.
     Osoba świadcząca pracę może być również wspólnikiem w spółce handlowej czy niezależnym kontrahentem zatrudnionym na podstawie zlecenia lub umowy o dzieło. Ta forma ma zastosowanie w działalności osób wykonujących wolne zawody, które oferują swoje usługi różnym firmom. W takiej sytuacji wykonujący usługę jest najczęściej zatrudniany na podstawie umowy o pracę i nie posiada prawnego statusu pracownika.
     Rodzaje telepracy
     
Telepraca domowa to obowiązki zawodowe, które całkowicie lub częściowo są wykonywane w domu. Bywa również nazywana "telepracą w niepełnym wymiarze" ze względu na proporcje godzin pracy w domu.
     Nomadic teleworking, czyli zatrudnienie w ramach umowy o pracę świadczoną na ogół poza siedzibą pracodawcy. Ten rodzaj obejmuje również telepracę ruchomą - w oddalonych miejscach kontrolowanych przez pracodawcę.
     Telepraca w tzw. telecentrach wykonuje się w ramach sieci informatycznych między przedsiębiorstwami. Natomiast ad hoc teleworking to sytuacje, kiedy zatrudnieni pracują w biurze i tylko w sporadycznych sytuacjach robią to w domu.
     Pozytywne skutki telepracy: ułatwienie pracy niepełnowymiarowej i skrócenie tygodnia pracy, dzielenie obowiązków służbowych między osoby, które dotychczas nie mogły być zatrudnione w pełnym wymiarze oraz zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych.
     Ujemną stroną jest zaś niepewność stałości zatrudnienia, prowadząca do braku bezpieczeństwa ekonomicznego.
     Nie ulega wątpliwości, że telepraca stanie się powszechną formą zatrudnienia w obecnym stuleciu. Przemawia za tym zastosowanie nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych. Telepraca podlega szybko postępującym przemianom. Służą temu nie tylko komputery czy faksy, ale jest to także przekazywanie i zarządzanie informacjami przez systemy elektroniczne, wykorzystujące Internet, telefonię komórkową, cyfrową oraz teletransmisje dźwięku i obrazu.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska