Kolagen i kwas hialuronowy, to jedne z najbardziej pożądanych substancji w branży kosmetycznej. Powszechnie stosuje się je jednak nie tylko w kremach i koncentratach przeciwzmarszczkowych, ale również w chirurgii; m.in. do ujędrniania cery, wypełniania ust, w dentystyce, chirurgii oraz w ortopedii, wspomagając rekonstrukcję kości i rehabilitację.
Czytaj też: Biedronka rezygnuje z jajek z chowu klatkowego!
Te substancje o cennych i wszechstronnych właściwościach mogą być pozyskiwane z błon jajowych. Surowce do projektu dostarczyło przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe „IMPULS” – jeden z parterów aktualnie trwającej edycji IBP.
Celem projektu powierzonego uczestnikom programu InnovaBio Pomorze, jest ekstrakcja kolagenu i kwasu hialuronowego z błon odseperowanych od skorupek, które pomimo zbawiennych właściwości, w przemyśle produkcji i przetwórstwa jaj, stanowią niepotrzebny odpad. Badania prowadzone w Laboratorium PPNT mogą przynieść więc dobre wiadomości nie tylko branżom zainteresowanym produkcją suplementów z kolagenem i kwasem. Skorzystają również przetwórcy jaj, którzy dzięki współpracy mogą zminimalizować koszty usuwania odpadów, jednocześnie generując sobie dodatkowy zysk ze sprzedaży - jak dotąd - produktu ubocznego.
Zespół badawczy InnovaBio Pomorze, to młodzi, zafascynowani nauką studenci kierunków przyrodniczych. W projekcie od „IMPULS” mają za zadanie opracować metodę pozyskiwania najwyższej jakości kolagenu.
materiały prasowe