- Dla nas zmiana nazwy ul. Wyzwolenia w Sadkach to na razie fakt medialny. Nie dostaliśmy od pana wojewody Mikołaja Bogdanowicza żadnego pisma w tej sprawie, nie było też żadnych rozmów. Jestem zdumiony - mówi Piotr Hemmerling, zastępca wójta Sadek.
Zdumieni są też mieszkańcy, bo dotąd - w publicznej debacie dotyczącej dekomunizacji ulic w regionie - o Sadkach nie było raczej mowy. A ul. Wyzwolenia to główny trakt w tej miejscowości. Zmiana dotknie wiele osób.
Ulice Wyzwolenia na cenzurowanym
W ratuszu w Sadkach przyznają, że wczoraj od rana zaskoczeni mieszkańcy wydzwaniali do urzędu. Denerwują się, pytają czy mieszkają jeszcze na ul. Wyzwolenia, czy może już na ul. Ignacego Tomyślaka, bo tak nazywa się nowy patron wskazany przez wojewodę.
- To na pewno zasłużony człowiek, uczestnik powstania wielkopolskiego, ale po co zmieniać obecną nazwę? Nikomu ona nie wadzi i wcale nie kojarzy się jednoznacznie z czasami PRL. Wyzwolenie to przecież szerokie pojęcie budzące raczej pozytywne skojarzenia - uważają oponenci.
Ale nie tylko w Sadkach ul. Wyzwolenia znika z mapy miejscowości. Zmiany także w Szubinie (nowa nazwa ul. Wyzwolenia to ul. gen. Kazimierza Grudzielskiego) oraz w Mroczy (ul. Powstańców Wielkopolskich).
Powstańcy Wielkopolscy mieli być patronem nowego ronda w Mroczy, które powstanie u zbiegu kilku ulic, w pobliżu obelisku ku czci powstańców. Teraz samorząd będzie musiał zmienić plany.
- Jesteśmy zaskoczeni, bo nowe nazwy nijak się mają do sugerowanych przez mieszkańców. Rozmawiałem w Nakle z panem wojewodą. Powiedział, że jeśli proponowane nazwy nie mają skojarzeń politycznych, to je zaakceptuje. Stało się inaczej - mówi Andrzej Brzóska, przewodniczący Rady Miejskiej Mroczy. - Dobrze, że choć nowi patroni, to osoby, które nie budzą kontrowersji.
Nie będzie Kwiatowej i Spacerowej...
By raz na zawsze uciec od podtekstów politycznych mieszkańcy Mroczy proponowali m.in. ul. Lipową, Klonową, Kwiatową, Spacerową oraz ul. Wojska Polskiego (zamiast 30-lecia LWP). Wszystkie te nazwy w Bydgoszczy odrzucono.
Ulica 30-lecia LWP zmienia nazwę na ul. Józefa Piłsudskiego, ul. 22 Lipca na ul. Ignacego Paderewskiego, ul. 25-Lecia na ul. Romana Dmowskiego. Już wcześniej decyzją wojewody zmieniono nazwę ul. 27 Stycznia w Mroczy na Wacława Polewczyńskiego „Połomskiego”.
- Pan wojewoda nie był chyba nigdy w Mroczy. Bo nowa ul. Ignacego Paderewskiego, wielkiego przecież Polaka, ma zaledwie kilka numerów. Wstyd - komentują mieszkańcy Mroczy.
Szkoła przy Pobożnego
Zmiany patrona nie uniknięto także w Kcyni. Zastrzeżenia IPN budziła ul. 22 Stycznia, przy której mieści się m.in. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kcyni. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wybrał dla tej ulicy nową nazwę. Patronem został Bolesław Pobożny.
Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni? [LISTA ZMIAN]
Szczyt motoryzacyjnej oszczędności? Koszt przejechania stu kilometrów tym autem to zaledwie... 8 złotych/TVN TURBO