Ten deficyt nie jest dramatyczny, nie zagraża finansom gminy. - Z ubiegłego roku mamy nadwyżkę budżetową, myślę, że i w tym uda się nam deficyt zmniejszyć - zapewnia wójt Andrzej Szychulski. - Jak zawsze, przy budowaniu budżetu i określaniu wydatków myślimy o inwestycjach. Najwięcej, bo ponad trzy i pół miliona złotych, wydamy na budowę oczyszczalni ścieków w Radomicach. W najbliższej perspektywie nie planujemy innych, wielkich i kosztownych przedsięwzięć. Raczej więcej mniejszych, choć bardzo potrzebnych i oczekiwanych. W sumie na inwestycje zapisaliśmy w budżecie na ten rok sześć milionów sześćset tysięcy złotych.
Drogi, to inwestycyjny priorytet
Część pieniędzy przeznaczona jest na remonty dróg. Każdego roku modernizowany jest kolejny odcinek. Ale to prawdziwa studnia bez dnia. I kosztowna- w tym roku na ten cel przeznaczono 1,7 mln złotych. Modernizowane będą m.in. odcinki Chlebowo - Chodorążek, Ośmiałowo - Ignackowo. Tylko na te dwa odcinki wydać trzeba będzie ok. 1,3 mln zł.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
- Oczywiście, staramy się o dotacje, będziemy też partycypować w budowie dwóch dróg powiatowych, których odcinki przebiegają przez naszą gminę. W gminie Lipno jest około 340 kilometrów lokalnych dróg.
Reforma oświaty - mniej godzin dla nauczycieli
Zdaniem samorządowców powinna przejść bez większych problemów. - Jesteśmy na to przygotowani - twierdzi wójt Andrzej Szychulski. - Już wcześniej tam, gdzie były szkoły podstawowe i gimnazja, powołaliśmy zespoły szkół. Placówki te zmieniają się po prostu w ośmioklasowe szkoły podstawowe i uczniowie nadal będą chodzili do swojej szkoły. Niestety, sporo może się zmienić w przypadku nauczycieli gimnazjów. Z pewnością zmniejszy się ilość godzin, nie można też wykluczyć zwolnień.
W gminie Lipno funkcjonuje sześć szkół podstawowych i trzy gimnazja. To najbardziej rozległa terytorialnie jednostka samorządowa w powiecie, co wymusza taką właśnie organizację sieci placówek oświatowych. Nie wymagają one obecnie wielkich nakładów na remonty, są dobrze wyposażone, dzięki wcześniejszym modernizacjom, m.in. w Radomicach i Karnkowie. Szkoły podstawowe w Maliszewie, Trzebiegoszczy i Jastrzębiu bez problemów przyjmą uczniów klas siódmej i ósmej, bo przecież wcześniej, nim powstały gimnazja, były szkołami ośmioklasowymi i wszyscy się mieścili. I wtedy nie mówiło się o niżu demograficznym.
Na oświatę w budżecie przeznaczono 15,6 mln zł, w tym subwencja to ok. 10 mln. Pomijając zadania własne, np. utrzymanie przedszkola - do oświaty gmina dołoży 2,4 mln złotych.
Pogoda na dzień (28.02.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news