Jak zapewnia Elżbieta Małek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płużnicy, jeżeli tylko pojawi się możliwość, będą starać się o pełne wyposażenie gabinetu czy pieniądze na zatrudnienie stomatologa.
Ale, jeśli nawet dofinansowania się pojawią, gminy będą musiały płacić też z własnej kieszeni. - Środki zewnętrzne są niewystarczające na profesjonalny gabinet - mówi Magdalena Szczepanik, sekretarz Urzędu Gminy w Płużnicy.
Opiekę stomatologa uczniowie mają od lat
Obecnie nie ma gabinetów w szkołach w Płużnicy i w Nowej Wsi Królewskiej, ponieważ od kilkunastu lat obsługę medyczną uczniom zapewnia higienistka i stomatolog z Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płużnicy i w Nowej Wsi Królewskiej.
- Higienistka szkolna prowadzi wizyty profilaktyczne 2-3 razy w tygodniu - mówi Magdalena Szczepanik.
Dzieciom w szkole wykonywano dotąd fluoryzację czy sprawdzano ich higienę, m.in. głowy, upewniając się, że nie panuje wszawica. Z kolei na zabiegi, których nie można było wykonać w szkole, uczniowie wychodzili do ośrodków zdrowia. Przerwy w lekcjach okazują się zbyt krótkie na wykonanie zabiegów. Znaleziono rozwiązanie.
W Wąbrzeźnie podzieliliśmy pół miliona złotych z budżetu obywatelskiego
- Od tego roku szkolnego mamy przerwę półgodzinną - mówi Magdalena Szczepanik i podkreśla, że, co oczywiste, jeśli ze zdrowiem dziecka dzieje się coś złego, to musi iść do lekarza z rodzicem.
Zmiany w prawie, zmiany w szkole
Przypomnijmy, że obowiązek zapewniania uczniom opieki stomatologicznej nałożono 12 września wraz z wejściem w życie ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.
Szkoły w gminie Płużnica od września przechodzą reorganizację. Dotychczas dzieci od klasy I do VI uczęszczały do szkoły w Płużnicy, a uczniowie klas VII oraz VIII do szkoły w Nowej Wsi Królewskiej. Od września uczniów ze wszystkich klas podzielono na dwie szkoły. Dzięki tym zmianom, w szkołach jest możliwość wygospodarowania dodatkowych pomieszczeń. Jak jednak mówi dyrektor Elżbieta Małek, na razie nie wiadomo, czy wstępnie wybrane wolne miejsca będą spełniały wymogi stawiane pomieszczeniom na gabinety.
Magdalena Szczepanik podkreśla, że są to bardzo wstępne założenia. Obecnie skupiają się na kontynuacji współpracy z Podstawową Opieką Zdrowotną, bo wyposażenie gabinetu stomatologicznego generowałoby ogromne koszty. Do konkretnych rozmów będzie można wrócić, jeśli pojawi się możliwość dofinansowania.
