https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu pamiętamy o wyborach sprzed 30 lat. Jak uczcimy rocznicę?

(DX, PB)
Już w niedzielę odbył się  spacer z przewodnikiem PTTK. W jego trakcie Ewa Szulc oprowadziła grupę kilkunastu osób pasjonujących się lokalną historią po miejscach związanych m.in. z działaniami „Solidarności”  w Grudziądzu. Trasa spaceru „Grudziądzka droga do wolności” wiodła od "Domu Partii", czyli obecnego starostwa, przez biurowiec „Forum” (dawniej biurowiec Pomorskiej Odlewni i Emalierni), plac Niepodległości (dawniej plac Wolności) przed Zakład Karny nr 1, gdzie  internowana była Anna Walentynowicz, a obecnie stoi tutaj pomnik Solidarności.
Już w niedzielę odbył się spacer z przewodnikiem PTTK. W jego trakcie Ewa Szulc oprowadziła grupę kilkunastu osób pasjonujących się lokalną historią po miejscach związanych m.in. z działaniami „Solidarności” w Grudziądzu. Trasa spaceru „Grudziądzka droga do wolności” wiodła od "Domu Partii", czyli obecnego starostwa, przez biurowiec „Forum” (dawniej biurowiec Pomorskiej Odlewni i Emalierni), plac Niepodległości (dawniej plac Wolności) przed Zakład Karny nr 1, gdzie internowana była Anna Walentynowicz, a obecnie stoi tutaj pomnik Solidarności. Piotr Bilski
4 czerwca, w samo południe „Mazurek Dąbrowskiego” zabrzmi na Rynku w Grudziądzu. Ulicami miasta przejdzie „Kolorowy marsz”. Na dziedzińcu ratusza zaśpiewają tenorzy.

We wtorek przypada 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. W ramach ich obchodów w Grudziądzu zorganizowano kilka wydarzeń.

O pierwszym z nich informowaliśmy tutaj:
Debata z okazji 30. rocznicy wolnych, demokratycznych wyborów w Grudziądzu [zdjęcia]

„Grudziądzka droga do wolności”

W niedzielę natomiast odbył się spacer z przewodnikiem PTTK. W jego trakcie Ewa Szulc oprowadziła grupę kilkunastu osób pasjonujących się lokalną historią po miejscach związanych m.in. z działaniami „Solidarności” w Grudziądzu.

Trasa spaceru „Grudziądzka droga do wolności” wiodła od "Domu Partii", czyli obecnego starostwa, przez biurowiec „Forum” (dawniej biurowiec Pomorskiej Odlewni i Emalierni), plac Niepodległości (dawniej plac Wolności) przed Zakład Karny nr 1, gdzie internowana była Anna Walentynowicz, a obecnie stoi tutaj pomnik Solidarności.

Kolejne wydarzenia we wtorek

4 czerwca o g. 12 na Rynku chór dziecięcy Boni Cantores wraz z przechodniami zaśpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”. Stąd wszyscy chętni przejdą pod pomnik „Solidarności”, gdzie wystąpią młodzi soliści przygotowani przez Macieja Gburczyka.

Na wieczór - o g. 19 - na dziedzińcu ratusza zaplanowano koncert tenorów Tre Voci wraz z kwintetem fortepianowym.

W związku z rocznicą, w Bibliotece Miejskiej , przy ul. Legionów 28 czynna jest wystawa lokalnych pamiątek związanych z wyborami z czerwca 1989 roku. Ekspozycję oglądać możemy do 11 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Polskojęzyczni z Pomorskiej bawią się w cenzurę. Niewygodne komentarze znikają. No cóż, przejmują niemieckie nawyki.
P
Po pierwsze: edukować!
2019-06-03T19:41:03 02:00, Gość:

Przeciętnym Polakom 4 czerwca kojarzy się z niesprawiedliwością i nowymi ciężarami nałożonymi na nich w ramach planu Sachsa-Liptona, znanego w Polsce pod kryptonimem „plan Balcerowicza”, choć Leszek Balcerowicz odegrał tu tylko rolę sierżanta wykonującego polecenia zagranicznych „oficerów”. Korzyści odniosły pasożytnicze elity, dlatego od lat budują legendę 4 czerwca.

Nie do końca się zgadzam - przeciętnym Polakom raczej kojarzy się z idiotycznym stwierdzeniem pani Szczepkowskiej, iż "4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm", co oczywiście było kompletną bzdurą. Ale większość w tę bujdę niestety uwierzyła. Plan Sachsa to dla tej większości abstrakcja...

G
Gość
Przeciętnym Polakom 4 czerwca kojarzy się z niesprawiedliwością i nowymi ciężarami nałożonymi na nich w ramach planu Sachsa-Liptona, znanego w Polsce pod kryptonimem „plan Balcerowicza”, choć Leszek Balcerowicz odegrał tu tylko rolę sierżanta wykonującego polecenia zagranicznych „oficerów”. Korzyści odniosły pasożytnicze elity, dlatego od lat budują legendę 4 czerwca.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska