Na scenie teatru w niedzielne (28. lipca) popołudnie "(Nie) zakazane piosenki" zaśpiewali:
Chór Tibi Marie
Chór The G Singers
wokaliści Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka
Lenka Paczkowska
Imprezę poprowadził historyk, Mariusz Żebrowski. Widownia była wypełniona po brzegi.
Zobacz też:
"Powstanie Warszawskie w starej fotografii"
Ponadto w ramach obchodów 80. -rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w grudziądzkim muzeum można oglądać wystawę "Powstanie Warszawskie w starej fotografii", złożoną z reprodukcji fotografii pochodzących ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.
Prezentowane fotografie dokumentują zarówno działania konspiracyjne, jak i codzienność okupowanej stolicy. Większość zdjęć została wykonana w sierpniu 1944 roku przez fotografów-amatorów, walczących w powstańczych szeregach. Portrety młodych warszawianek i warszawiaków są wymownym świadectwem odwagi, ofiarności i bezgranicznego zaangażowania w nierówną walkę z hitlerowskim okupantem. Szczególnie miejsce wśród zaprezentowanych fotografii znajdują przedstawienia najmłodszych uczestników zbrojnego zrywu, których beztroskie dzieciństwo zostało przerwane w dramatyczny sposób.
Wystawę można oglądać do 11 sierpnia 2024 roku w hallu gmachu głównego muzeum przy ulicy Wodnej 3/5 w Grudziądzu.
Co jeszcze zaplanowano?
Tradycyjnie 1 sierpnia w godzinę "W" czyli o godz. 17 rozpoczną się uroczystości patriotyczne z asystą Wojska Polskiego pod pomnikiem gen. Tadeusza Bora - Komorowskiego przy ul. Hallera.
Natomiast 2 sierpnia o godz. 12 na cmentarzu garnizonowym przy ul. 18. Pułku Ułanów Pomorskich odsłonięcie obelisku upamiętniającego pierwszego prezydenta Grudziądza okresu II RP - Józefa Włodka w 80. -tą rocznicę Jego śmierci.
