https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu sezon w turystyce był rekordowy

W Grudziądzu z roku na rok przybywa turystów.
W Grudziądzu z roku na rok przybywa turystów. Piotr Bilski
Cieszą się urzędnicy, hotelarze i właściciele restauracji.

Grudziądz nie jest miastem typowo turystycznym, ale-co bardzo cieszy- z roku na rok przyciąga coraz więcej gości, także zagranicznych.

- Ten rok jest pod tym względem najlepszy w historii - podkreśla Michał Czepek z Informacji Turystycznej.

Ten skok w ruchu turystycznym widać w statystykach, które prowadzą pracownicy IT. Wynika z nich, że już do sierpnia więcej polskich turystów odwiedziło biuro IT niż w całym 2015 roku! W sumie, wraz z obcokrajowcami, zapukało tam 3.190 osób.

Wyraźnie wzrosły także dochody IT ze sprzedaży pamiątek i gadżetów związanych z naszym miastem. Od początku roku wpływy z kasy fiskalnej wyniosły ok. 73 tys. zł, do tego trzeba jeszcze doliczyć pamiątki kupione na faktury.

„Ruch w interesie” zauważyli również hotelarze

.

- Nasz hotel działa 9 lat i tak dobrego roku pod względem liczby gości jeszcze nie było. Cieszymy się z tego - mówi Natalia Lubańska-Kędzior z hotelu „City”.

Mimo że nie było upałów, więcej niż w roku poprzednim osób skorzystało z domków letniskowych, które znajdują się nad Rudnikiem.

- Nieco więcej osób skorzystało także z noclegów, które są dostępne w marinie - cieszy się Izabela Piwowarska, szefowa Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku. To MORiW zarządza odnowionym Portem Schulza.

Zmienił się wizerunek

- To był udany sezon. Nasi goście podkreślali, że Grudziądz się zmienia, ożywa - twierdzi Tomasz Bakowski z kawiarni „Fado”.

Dzięki temu i innym lokalom centrum miasta zmieniło się wizerunkowo. Wpłynęły również na to wcześniejsze inwestycje: rewitalizacja ulic Starówki i modernizacja torowiska tramwajowego.

Na to, że więcej turystów odwiedziło Grudziądz mogło wpłynąć także to, że z obawy przed zamachami terrorystycznymi, zamiast zagranicznych wojaży wybrali oni wypoczynek w kraju.

Czego nam jeszcze potrzeba?

Wciąż nie doczekaliśmy się zrobionej przez profesjonalistów strategii promocji Grudziądza. Potrzebne są także kolejne atrakcje i inwestycje w infrastrukturę.

Przypomnijmy, że miasto przygotowuje takie projekty. Chodzi tutaj m.in. o drugi etap renowacji Góry Zamkowej i rewitalizację budynków stojących przy ul. Spichrzowej. Do odnowienia starego młyna, który stoi obok starostwa przymierza się z kolei nowy właściciel tej nieruchomości - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 23.09.2016 o 08:50, Gość napisał:

Błaźnie, Twoja wypowiedź świadczy o tym, że świetnie wywiązujesz się ze swojej roli :) Nic nie wiesz na temat metodyki badań statystycznych a udajesz mądrego. To Ci akurat słabo wychodzi.

 

Z liczeniem frekwencji w naszym kraju jest różnie , zależy kto i dla kogo liczy.

G
Gość
W dniu 23.09.2016 o 07:32, Stańczyk napisał:

 Ten skok w ruchu turystycznym widać w statystykach, które prowadzą pracownicy IT. Wynika z nich, że już do sierpnia więcej polskich turystów odwiedziło biuro IT niż w całym 2015 roku! W sumie, wraz z obcokrajowcami, zapukało tam 3.190 osób. Czy w drzwiach do IT jest zamontowany czujnik liczący ludzi, czy tylko turystów. A może turyści odróżniani są od miejscowych wchodzących do IT, a tak w ogóle co to za sukces 3190 osób (około 15 ludzi dziennie,.(w tym mieszkańcy po widokówki) Ktoś tu chyba nie pojmuje co to znaczy turystyka. Zabierzcie się do roboty 

Błaźnie, Twoja wypowiedź świadczy o tym, że świetnie wywiązujesz się ze swojej roli :) Nic nie wiesz na temat metodyki badań statystycznych a udajesz mądrego. To Ci akurat słabo wychodzi.

S
Stańczyk
Ten skok w ruchu turystycznym widać w statystykach, które prowadzą pracownicy IT. Wynika z nich, że już do sierpnia więcej polskich turystów odwiedziło biuro IT niż w całym 2015 roku! W sumie, wraz z obcokrajowcami, zapukało tam 3.190 osób.
 

Czy w drzwiach do IT jest zamontowany czujnik liczący ludzi, czy tylko turystów. A może turyści odróżniani są od miejscowych wchodzących do IT, a tak w ogóle co to za sukces 3190 osób (około 15 ludzi dziennie,< 3190: 240 dni>.(w tym mieszkańcy po widokówki)

 

Ktoś tu chyba nie pojmuje co to znaczy turystyka. Zabierzcie się do roboty

 

M
Marek Szajerka

Gdyby zrewidowano pomyłki badaczy niemieckich z lat 1768-1868 odnośnie odczytania dokumentów źródłowych z czasów średniowiecza i nowożytnych, to turystów byłoby zapewne więcej. Dosłownie wg tych dokumentów Grudziądz w obrębie murów był zamkiem. Malbork zespolony z miastem ma ok. 25 ha. W podobnym układzie Grudziądz ok. 20 ha. Paradoksalnie, na wystawie w Muzeum o benedyktynkach pokazano oryginał kroniki klasztoru z XVII-XVIII w. Tam jest np. informacja, że ówcześni rajcy odcinali się  od własności terenu klasztoru, wskazując starostę, jako właściciela.

Szkoda, że w wielu przypadkach promuje się fikcyjną historię Grudziądza i jego architektury, oddając niesłusznie prym innym miastom w regionie.

 

Najświeższy przykład, unikalne fundamenty zapewne II kaplicy św. Michała Archanioła pod schodami przy ratuszu zostały zalane betonem. I kaplicę św. Michała Archanioła, w piwnicy Caritasu przy Klasztornej 6 zachlapano cementem w 1995 r. i urządzono tam magazyn, w dawnej romańskiej kaplicy. Czy nie można było od strony wewnętrznej wykonać podświetlenia średniowiecznych fundamentów? W Grudziądzu dosłownie to co jest unikalne, jest niszczone, by dzieje Grudziądza były na wieki wieków powielane wg szablonu, wypracowanego ok. 150 lat temu. Amen.

F
Ffg
Co za propaganda gorzej jak PRL, co ożywa? Miasto życia! Pomorska lipe walicie
G
Gość
Rzeczywiscie dzieki remontowi torowiska mieliśmy więcej turystów-co za bzdury!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska