MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu wypięknieć mają kolejne zabytki: spichlerz 21-23, a także willa Victoriusa. Zobacz zdjęcia

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Spichlerz 21-23 (z lewej) w Grudziądzu ma być siedzibą delegatury urzędu marszałkowskiego. W willi Victoriusa  mieścić się na Liceum Sztuk Plastycznych
Spichlerz 21-23 (z lewej) w Grudziądzu ma być siedzibą delegatury urzędu marszałkowskiego. W willi Victoriusa mieścić się na Liceum Sztuk Plastycznych Fot. Aleksandra Pasis/Łukasz Szalkowski
Niebawem rozpoczną się kolejne prace konserwatorskie w willi Victoriusa. Następne są planowane na przyszły rok. Także w przyszłym roku ruszyć ma remont spichlerza 21-23 w Grudziądzu.

W Grudziądzu wiele jest pięknych, ale zaniedbanych obiektów zabytkowych

Miasto Grudziądz od lat inwestuje w zabytki wymagające renowacji. Tym sposobem z ruin, którymi były, w reprezentacyjne budynki zamieniły się m.in. spichlerze 33-35, w których utworzono muzeum Flis, a także spichlerz 57, w którym działają organizacje pozarządowe. Te inwestycje kosztowały łącznie ok. 20 mln zł, a większość pieniędzy pochodziła z funduszy unijnych.

Dzięki takim wartym "grube" miliony złotych inwestycjom, ale także tanim kosmetycznym zabiegom: ustawieniu donic z zielenią, zasłonięciu śmietników, a w okresach świątecznych zdobienia światełkami, ulica Spichrzowa nie jest już powodem do wstydu przed turystami. I miejsce dla siebie wypatrzył tutaj także urząd marszałkowski.

Spichlerz 21-23 w Grudziądzu zostanie przejęty i wyremontowany przez urząd marszałkowski

- Chcielibyśmy na tej przepięknej alei, zmieniającej się na naszych oczach, otworzyć delegaturę urzędu marszałkowskiego i jednostek, które nam podlegają - zapowiedział Piotr Całbecki, podczas niedawnej wizyty w Grudziądzu.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza podpisał z marszałkiem umowę, na mocy której urząd marszałkowski ma przejąć spichlerz nr 21-23.

Mieścić się w nim mają biura marszałkowskich instytucji związanych m.in. z funduszami europejskimi, wspieraniem przedsiębiorców, aby mieszkańcy Grudziądza i okolic nie musieli już jeździć do Torunia i tam załatwiać swoich spraw.

- Grudziądz jest przepięknym miastem, dlatego chcemy tutaj przywozić naszych gości zagranicznych, organizować konferencje, spotkania. Taka placówka jest nam po prostu tutaj potrzebna - mówił marszałek Całbecki. I dodał: - Myślę, że obiekt ten wypięknieje i będzie naszą siedzibą w 2026 r.

Maciej Glamowski podpisując umowę z marszałkiem podkreślał, że powody do radości ma dwa.

- Bardzo się cieszę, że w Grudziądzu będzie siedziba ważnych instytucji marszałkowskich. To jest podniesienie prestiżu miasta - mówił Glamowski. I dodawał: - Ale przede wszystkim to rewitalizacja kolejnego zabytkowego obiektu, który z pewnością będzie piękny.

Aktualna wartość spichlerza, który przejąć ma marszałek, szacowana jest na 600-700 tys. zł. Jego remont kosztować będzie - także szacunkowo - ok. 10 mln zł. Koszty te pokryje urząd marszałkowski. Najpierw jednak radni Grudziądza muszą podjąć decyzję o zbyciu tego budynku na rzecz urzędu marszałkowskiego.

Mamy pieniądze na kolejne prace ratujące willę Victoriusa w Grudziądzu

Po drugiej stronie centrum miasta, poprawi się wygląd willi Victoriusa na ul. Armii Krajowej 21-25.

Przypomnijmy, że pochodzący z 1900 roku zaniedbany budynek willi Victoriusa (syn założyciela grudziądzkiej emalierni Herzfeld&Victorius - dzisiejszego Hydro-Vacuum) wiosną 2021 roku miasto przejęło z rąk prywatnych. Wtedy pojawił się pomysł, by ruina w przyszłości zamieniła się w nową siedzibę Liceum Sztuk Plastycznych. Powstała koncepcja tego budynku wraz z wizualizacją. Wykonano najpilniejsze prace budowlane.

Teraz na rozstrzygnięcie czeka przetarg na wykonanie kolejnych robót: zabezpieczenia stropów, a także naprawę elementów konstrukcyjnych ścian i nadproży. Ofertę wykonania tych prac złożyła tylko jedna firma 3JM Michała Bryłki z Kwidzyna, a opiewa ona na 949 tys. zł. - Te prace ruszą jeszcze w tym roku - zapowiada Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Miasto ma też obiecane pieniądze na kolejne prace w willi Victoriusa: dotację, którą otrzyma z rządowego programu „Polski Ład”, poświęconego zabytkom. To kwota 3,5 mln zł, która powinna wystarczyć na przeprowadzenie kolejnych prac restauracyjno-konserwatorskich:

  • kompleksowego remontu dachu,
  • a także zamontowanie stolarki okiennej.

- Ten budynek wymaga dużych nakładów, szeroko zakrojonych prac, ale widać piękną wizualizację, jak ten budynek będzie wyglądał. Cieszy mnie, że znajdzie się tu liceum plastyczne. Młodzi ludzie z Grudziądza, którzy chcą rozwijać swoje talenty plastyczne, będą mieli godne warunki do nauki - mówił Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji, gdy pod koniec kampanii wyborczej, przywiózł do Grudziądza „voucher” na pieniądze z Polskiego Ładu.

Pisaliśmy o tym tutaj: 3,5 mln zł z "Polskiego Ładu" na remont willi Victoriusa w Grudziądzu

Jak zaznaczał prezydent, prace, które będą finansowane z rządowego dofinansowania najprawdopodobniej ruszą w przyszłym roku.

Zdjęcia spichlerza 21-23 oraz willi Victoriusa zobacz w naszej galerii:

Spichlerz 21-23 (z lewej) w Grudziądzu ma być siedzibą delegatury urzędu marszałkowskiego. W willi Victoriusa  mieścić się na Liceum Sztuk Plastycznych

W Grudziądzu wypięknieć mają kolejne zabytki: spichlerz 21-2...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska