Współorganizatorem jest Zespół Publicznych Szkół w Gąsawie. Uroczystość - połączona z całodziennym turniejem - odbędzie się 18 czerwca (początek o godz. 10). Według wstępnych ustaleń, na miejscu mają się pojawić Witold Bańka, minister sportu, a także przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Na otwarcie przygotowano lekkoatletyczny turniej sołectw. Każdy sołtys przygotowuje czteroosobową drużynę (roczniki 1999 i starsi). Zespoły zmierzą się w konkurencjach: bieg na sto lub tysiąc metrów, pchnięcie kulą i skok w dal.
Do ambitnych zadań, które wyznaczyli sobie gąsawianie, należy bicie rekordu w sztafecie na dystansie 21 97,5 m, a więc półmaratonu. Do tej dyscypliny będzie można zapisać się w dniu otwarcia.
- Chcemy, aby każdy, kto się zapisze, przebiegł dwieście metrów. Można dwa lub trzy razy przebiec ten dystans, jeżeli ktoś ma taką chęć i pozwalają mu na to warunki - mówi Jacek Superczyński, dyrektor Zespołu Publicznych Szkół w Gąsawie.
Do ciekawszych przedsięwzięć należy bicie rekordu w biegu w gumofilcach. - W tym biegu nie tyle będzie chodziło o czas, tylko o liczbę uczestników - mówi Mariusz Kazik, przewodniczący Rady Gminy w Gąsawie.
Orlik lekkoatletyczny w Gąsawie powstaje przy stadionie. Będzie się składał z bieżni okrężnej o długości 200 m, bieżni prostej 100 m (obie będą czterotorowe), miejsca do pchnięcia kulą i skoczni do skoku w dal. Projekt zakłada także zakup lekkoatletycznych akcesoriów takich jak bloki startowe czy płotki treningowe. Inwestycję dofinansowało - w kwocie 296.800 zł Ministerstwo Sportu i Turystyki. Całkowity koszt budowy ma wynieść 593.710,00 zł.