Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W internecie nas śledzą. Wiedzą o nas wszystko. Jak się bronić? [PORADNIK]

Michał Korn
Michał Korn
Nigdy nie byliśmy i nie będziemy anonimowi w internecie. Sieć to istna kopalnia wiedzy o nas i tak naprawdę od nas samych zależy skala prywatności, co do której - powiedzmy sobie szczerze - nie przywiązujemy specjalnej wagi. Logujemy się gdzie popadnie, korzystamy z bankowości wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe. Robimy przelewy, sprawdzamy maile, bagatelizujemy zagrożenia, wyłączamy ochronę antywirusową, aby odciążyć komputer. Popełniamy masę błędów, do których nie przywiązujemy wagi. Jak zatem chronić naszą prywatność w sieci? Zobaczcie nasz poradnik. Zobacz również: ITewolucja - eksperci uczą firmy, jak zachować bezpieczeństwo w sieci:Źródło: Agencja TVN
Nigdy nie byliśmy i nie będziemy anonimowi w internecie. Sieć to istna kopalnia wiedzy o nas i tak naprawdę od nas samych zależy skala prywatności, co do której - powiedzmy sobie szczerze - nie przywiązujemy specjalnej wagi. Logujemy się gdzie popadnie, korzystamy z bankowości wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe. Robimy przelewy, sprawdzamy maile, bagatelizujemy zagrożenia, wyłączamy ochronę antywirusową, aby odciążyć komputer. Popełniamy masę błędów, do których nie przywiązujemy wagi. Jak zatem chronić naszą prywatność w sieci? Zobaczcie nasz poradnik. Zobacz również: ITewolucja - eksperci uczą firmy, jak zachować bezpieczeństwo w sieci:Źródło: Agencja TVN 123 rf
Nigdy nie byliśmy i nie będziemy anonimowi w internecie. Sieć to istna kopalnia wiedzy o nas i tak naprawdę od nas samych zależy skala prywatności, co do której - powiedzmy sobie szczerze - nie przywiązujemy specjalnej wagi. Logujemy się gdzie popadnie, korzystamy z bankowości wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe. Robimy przelewy, sprawdzamy maile, bagatelizujemy zagrożenia, wyłączamy ochronę antywirusową, aby odciążyć komputer. Popełniamy masę błędów, do których nie przywiązujemy wagi. Jak zatem chronić naszą prywatność w sieci? Zobaczcie nasz poradnik.

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe
Być może zdecydowałeś się porzucić oprogramowanie antywirusowe jakiś czas temu lub zapomniałeś odnowić licencję. Bez względu na powód, eksperci sugerują zainstalowanie oprogramowania zabezpieczającego przed wirusami, robakami czy zagrożeniami ransomware. Bez pakietu ochronnego Twój sprzęt może stać się ofiarą działania złośliwego pliku, a Ty możesz utracić dostęp do cennych danych.

Nie używaj również niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).

TERMIN WAKACJI/URLOPU
Pod żadnym pozorem nie podawajmy na portalach społecznościowych informacji dotyczących terminów naszych urlopów. Warto także ograniczyć wrzucanie swoich zdjęć z miejsc, w których aktualnie wypoczywamy. Tego typu nowinki wyraźnie mówią, że aktualnie nie ma nas w domu, a to z kolei może być pokusa dla potencjalnego złodzieja.

Traktuj ostrożnie media społecznościowe
Ważne jest, aby mieć świadomość tego, co udostępniasz i jakie informacje o sobie podajesz w mediach społecznościowych – pamiętaj, że dane te mogą zostać wykorzystane przeciwko Tobie lub mogą posłużyć do przejęcia Twojej tożsamości. Z pozoru błaha informacja o tym, że jesteś na wakacjach albo, że masz dzisiaj urodziny, może posłużyć przestępcom w celu oszustwa lub dalszego wyłudzenia informacji. Pamiętaj także o odpowiednim zabezpieczeniu konta – ustaw silne hasło i włącz opcję powiadomień, gdy ktoś będzie chciał się zalogować na Twoje konto z wcześniej niezdefiniowanego urządzenia.

Używaj różnych haseł do różnych kont
Jeśli używasz tego samego hasła dla wszystkich urządzeń i kont online, nadszedł czas na zmiany. Słabe hasła lub wykorzystywanie jednego hasła do różnych usług ułatwia zadanie cyberprzestępcom. Stwórz bezpieczne, czyli złożone z wielkich i małych liter, cyfr i znaków szczególnych, hasła dla wszystkich swoich kont. Ich zapamiętanie może być problematyczne, dlatego rozważ możliwość korzystania z menedżera haseł. Dzięki takiemu narzędziu, dostępnemu również jako część pakietów bezpieczeństwa, wszystkie hasła przechowywane są w jednym miejscu. Takie menedżery posiadają również opcję tworzenia silnych haseł i autouzupełniania formularzy online – teraz musisz pamiętać tylko jedno hasło – do logowania do menedżera. Pamiętaj także o ustawieniu przypomnień powiadamiających o konieczności zmiany haseł.

DANE DOTYCZĄCE NASZEGO KONTA BANKOWEGO
Niektóre portale społecznościowe (w tym m.in. facebook) proszą o numer naszej karty kredytowej. Z jednej strony możemy robić zakupy za pomocą danego serwisu, z drugiej zaś stajemy się łatwym celem dla hakerów. Lepiej dmuchać na zimne i nie integrować kart płatniczych z żadnymi portalami.

Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona z której korzystasz jest w pełni bezpieczna.

Regularnie aktualizuj oprogramowanie
Powiadomienia o aktualizacji oprogramowania zazwyczaj wyskakują w najmniej odpowiednim momencie, jednak ich stałe odkładanie w czasie może mieć poważne skutki. Aktualizacje systemu czy programów zainstalowanych na komputerze zawierają istotne ulepszenia systemu i łatają luki bezpieczeństwa, co znacząco pomaga chronić urządzenie przed skutkami działania złośliwego oprogramowania.

DANE Z DOKUMENTÓW OSOBISTYCH
Wszelkie publikowane informacje dotyczące naszego peselu, prawa jazdy i innych dokumentów powinniśmy zachować wyłącznie dla siebie. Nie powinny one w ogóle znaleźć się na portalach społecznościowych. Narażamy się wówczas na niebezpieczeństwo związane z możliwością podrobienia naszych dokumentów.

Bądź czujny
Czy wiesz, że urządzenia mobilne czy kamery internetowe też mogą być celem ataku? Wszystkie urządzenia podłączone do sieci narażone są na ryzyko, dlatego tak ważne jest stosowanie zasad bezpieczeństwa w odniesieniu do wszystkich urządzeń – nie tylko komputera. Nowoczesne systemy antywirusowe chronią m.in. przed zagrożeniami RAT (Remote Access Trojans), które umożliwiają cyberprzestępcom kontrolowanie zainfekowanych urządzeń, np. kamer. Posiadają także ochronę przed przyłączeniem do sieci botnet, czyli sieci komputerów czy innych urządzeń, które bez wiedzy użytkownika wykonują polecenia cyberprzestępców, np. przeprowadzają ataki DDoS.

Cyfrowy detoks
Czy myślałeś o odstawieniu smartfona, tabletu i odcięciu się od świata wirtualnego? Równowaga między prawdziwym życiem a tym wirtualnym zaowocuje poprawą koncentracji i lepszym snem. Według raportu The Communications Market Report 2016 uzależnienie od Internetu ma negatywny wpływ na życie osobiste i zawodowe. W badaniu, w którym uczestnicy zostali odcięci od dostępu do sieci, u większości osób odnotowano pozytywne doświadczenia. Co trzeci badany powiedział, że „stał się bardziej produktywny”, dla 27% uczestników „to doświadczenie okazało się wyzwalające”, a jedna czwarta powiedziała, że „bardziej teraz cieszy się życiem”. Kluczem do „cyfrowego detoksu” jest ustanowienie realistycznych celów i metoda małych kroków – zamiast całkowitego zrezygnowania z technologii, wybierz jeden dzień w tygodniu, w którym nie będziesz korzystał z urządzeń mobilnych i komputera. Możesz także postanowić, że będziesz odcinał się od cyberświata o godzinie 10.00 wieczorem.

ADRES ZAMIESZKANIA
Dlaczego nie warto udostępniać swojego adresu pod którym mieszkamy? Może się okazać, że nasze życie stanie się obiektem zainteresowania potencjalnego złodzieja. Wystarczy, że do tego wszystkiego dodamy, gdzie aktualnie przebywamy (a smartfony z uruchomioną funkcją śledzenia GPS robią to na bieżąco) i kłopot gotowy. Złodzieje są czujni, Wy też bądźcie.

Pamiętaj o uruchomieniu firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić średni lub nawet wysoki poziom ochrony.

Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.

Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować.

Sprawdzaj również pliki pobierane z internetu za pomocą skanera (każdy antywirus taki posiada), nawet jeśli wydają się niezarażone. Lepiej dmuchać na zimne.

Staraj się nie odwiedzać stron, które oferują pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.

Jeżeli musisz wejść na stronę niepewną z punktu widzenia bezpieczeństwa korzystaj z pośrednictwa bramek PROXY.

Nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.

Pamiętaj, że żaden bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji. Nie wysyłaj też w e-mailach żadnych poufnych danych!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W internecie nas śledzą. Wiedzą o nas wszystko. Jak się bronić? [PORADNIK] - Gazeta Lubuska

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska