Rozpoczęły się prace remontowe w klasztorze benedyktynów. - Po przetargu i podpisaniu stosownych umów przechodzimy do kolejnego, najważniejszego etapu - prac konserwatorskich - mówi o. Dobromił Maria Godzik OFM, gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium NMP Skępskiej, proboszcz parafii zwiastowania NMP.
Prace prowadzi firma „Res-tauro”, która wygrała przetarg i która zatrudnia konserwatorów wysokiej klasy. Pracowali oni między innymi przy odnawianiu włocławskiej bazyliki katedralnej.
- Jedynie podczas odpustu, czyli w dniach siódmy-ósmy września, prace zostaną wstrzy-mane - mówi ojciec gwardian. W Skępem modlą się wówczas pielgrzymi między innymi z Włocławka i Płocka. Skępskie pielgrzymki mają wielowiekową tradycję.
Każdego roku władze powiatu w Lipnie przeznaczają spore kwoty na remonty zabytkowych obiektów, głównie sakralnych. Aby realizować ten cel korzystają ze wsparcia z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego. Tylko w tym roku, dzięki takim staraniom, zostanie zrealizowanych niemal 200 tego rodzaju zadań.
Dofinansowanie z pieniędzy województwa otrzymał właśnie klasztor bernardynów w Skępem. Pieniądze będą przeznaczone na konserwację i restaurację XVIII-wiecznych polichromii ściennych w kaplicy świętej Anny, autorstwa ojca Walentego Żebrowskiego. Z RPO poszło na ten cel blisko 158 tys. złotych.
Roboty konserwatorskie w kaplicy będą również finansowane przez władze Skępego. - Przeznaczyliśmy na to dwadzieścia pięć tysięcy złotych - mówi Piotr Wojciechowski, burmistrz Skę-pego. Remont jest możliwy również dzięki pieniądzom z kasy woj. kujawsko-pomorskiego. Pomoc finansowa dotarła też do parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grochowalsku, parafii p.w. św. Jadwigi w Karn-kowie i parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Lipnie.
- Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego - podsumowuje Piotr Całbecki, marszałek naszego województwa. - Efekty naszych działań widać nie tylko w powiecie lipnowskim, ale i w regionie, w postaci odnowionych, uchronionych przez zniszczeniem obiektów, głównie sakralnych.
Potrzeby są wciąż duże, dlatego takie wsparcie jest ważne dla lokalnych społeczności.
