Uprawnionych do wzięcia udziału w wyborach było w gminie Szubin ponad 11 tys. osób. Na zebrania wyborcze w sołectwach przyszło niespełna 1800 mieszkańców wsi, czyli 15,8 proc uprawnionych.
Największe zainteresowanie wyborami było w Skórzewie, tu frekwencja wyniosła 56 proc. Ponad 30 procentową frekwencję odnotowano też w nowo utworzonym sołectwie Nadkanale (37,25 proc.), Grzecznej Pannie (33,33 proc.) i w Samoklęskach Małych (32,48 proc.).
W leżącym po sąsiedzku ze Skórzewem Kołaczkowie odnotowano najniższą frekwencję - zaledwie 7-procentrową.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
W 16 sołectwach wybory sołtysów przeprowadzono w drugim terminie, bo w pierwszym stawiło się mniej niż 20 proc. uprawnionych. W drugim terminie - z godnie z regulaminem - obecni podjąć mogą prawomocne decyzje niezależnie od tego, ilu ich na zebraniu jest.
Spośród 37 sołtysów większość, bo 27 osób piastować będzie funkcję przez kolejną kadencję. W 9 sołectwach zaszły zmiany. Nowi sołtysi są w Godzimierzu: Tadeusz Pobudkiewicz (w minionych latach był już sołtysem), Pińsku - Krzysztof Ośka, w Rynarzewie - Iwona Kornacka, Skórzewie - Rafał Grobelski, w Słupach - Agnieszka Krajnik - Damazyn, w Szubinie Wsi - Sylwia Konieczna, w Turze - Dariusz Guzek, w Wolwarku - Krzysztof Chruściński i w Zamościu - Ryszard Synakiewicz.
W sołectwie Nadkanale sołtysa wybrano po raz pierwszy, został nim Mariusz Łukasik.
Sołtysami coraz częściej wybierane są panie. Przez najbliższe cztery lata w gminie Szubin w 20 sołectwach rządzić będą mężczyźni, a w 17 kobiety. Jak informował na sesji burmistrz Artur Michalak - do Urzędu Miejskiego w Szubinie nie wpłynął żaden protest wyborczy.
Czytaj e-wydanie »