www.pomorska.pl/inowroclaw
Więcej informacji z Inowrocławia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/inowroclaw
Zaledwie trzy cywilne związki małżeńskie zostaną zawarte w inowrocławskim Urzędzie Stanu Cywilnego podczas świąt wielkanocnych, zaś większość USC w naszym regionie będzie nieczynnych.
Ani jedna para nie wypowie sakramentalnego "tak" w parafii pw. św. Jadwigi Królowej na inowrocławskim Rąbinie, największej w archidiecezji gnieźnieńskiej!
W latach 60., 70. i 80. święta wielkanocne były terminami obleganym przez młode pary. Np. w 1980 r. w Inowrocławiu w ciągu dwóch dni udzielono 34 ślubów. - Zainteresowanie wielkanocnym terminem było tak duże, że rezerwowano je nawet pół roku wcześniej. Dziś wystarczy miesiąc i jeden dzień ustawowy - mówi Jadwiga Słowińska, kierownik USC w Inowrocławiu.
Podczas najbliższych świąt marsz Mendelssohna będzie rozbrzmiewał bardzo rzadko zarówno w kościołach, jak i urzędach stanu cywilnego naszego regionu. W sali ślubów przy ul. Roosevelta w Inowrocławiu stan cywilny zmienią tylko trzy pary, a w Gniewkowie i Pakości - po jednej . W gminach Mogilno, Strzelno i Trzemeszno nikt nie złoży małżeńskiej przysięgi. W gminach Kruszwica i Złotniki Kujawskie sakramentalne "tak" padnie jedynie w świątyniach w Chełmcach i Lisewie Kościelnym. - Z kolei po świętach udzielimy 10 ślubów - informuje Małgorzata Zarach, zastępca kierownika kruszwickiego USC.
W kwietniu marsze weselne będą częściej rozbrzmiewały, także w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. - Młodzi teraz wybierają inne terminy niż święta Bożego Narodzenia czy wielkanocne, na przykład miesiące wakacyjne - mówi ks. kanonik Maciej Lisiecki, proboszcz rąbińskiej parafii.
Na zmniejszenie liczby zawieranych ślubów mają wpływ różne czynniki: duże bezrobocie wśród młodych, obyczajowe (wolne związki) i małżeństwa zawierane w innych krajach, co datuje się od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Np. w dwóch ostatnich latach 32 mieszkańców Inowrocławia, w tym 29 kobiet, otrzymało z ratusza zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia ślubu za granicą.
Trzeba też brać pod uwagę czynnik demograficzny. Powoli bowiem ubywa roczników ostatniego wyżu demograficznego.