Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kujawsko-pomorskich parkach przemysłowych trwa ożywienie

Katarzyna Paczewska
Od początku marca tego roku w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym działa nowe centrum dystrybucyjne Lidla
Od początku marca tego roku w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym działa nowe centrum dystrybucyjne Lidla nadesłane / Lidl
W Bydgoszczy jedna inwestycja goni drugą. We Włocławku i Łysomicach trwają rozmowy z nowymi firmami, a w Toruniu zaczyna brakować gruntów.

- Liczba firm inwestujących u nas stale rośnie - podaje Andrzej Półgrabski, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. - Zainteresowanie potencjalnych inwestorów jest na tyle duże, że trwają zaawansowane rozmowy w sprawie pozyskania nowych terenów na potrzeby parku od syndyka spółki Infrastruktura Kapuściska.

Przypomnijmy, od początku marca działa tu nowe centrum dystrybucyjne Lidla. Kompleks składa się z biurowca oraz nowoczesnej hali, w której znajduje się 130 śluz przeładunkowych. W centrum docelowo pracować ma około 200 osób. Trwa jeszcze rekrutacja m.in. na stanowiska pracowników magazynu.

Największą inwestycją, obecnie tu realizowaną, jest budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych Pro Natura. Jak podaje urząd miejski, wartość tego przedsięwzięcia to ponad pół miliarda złotych. Dzięki nowoczesnej, ekologicznej instalacji, zredukowana do minimum ma być  ilość odpadów, przy czym jednocześnie będzie wytwarzana energia cieplna.

Airon Investment buduje w parku halę z zapleczem socjalno-biurowym. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji i dostawie wyrobów, a także konstrukcji stalowych, głównie dla branż kolejowej, drogowej, stoczniowej oraz mebli szpitalnych i maszyn rolniczych.

W tym roku rozpoczęła się w bydgoskim parku także budowa firm: Doka i Baumat. Są chętni, by rozpocząć inwestycje - Garos Polska, Melett Polska, a także SPX Flow Technology Poland. Trwają też rozmowy z kilkunastoma kolejnymi inwestorami.

Według prognoz, w tym roku, BPPT sprzeda teren o powierzchni około 14 hektarów. Pod koniec roku może być tu zatrudnionych ponad 2,2 tys. osób.

Realizowane są w parku jeszcze dwie budowy: biurowca Idea Przestrzeń Biznesu i Centrum Targowo-Wystawienniczego.

Będą rozbudowywać się
Podobnie w Toruńskim Parku Technologicznym zaczyna brakować miejsca! Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, która zarządza nim, skupia się obecnie na realizacji drugiego etapu projektu „Rozbudowa i rozwój działalności TPT”.

- A w efekcie na rozwoju nowoczesnego centrum przetwarzania danych - Exea Data Center - dodaje Tomasz Urbanowicz, dyrektor parku. - Ponadto obecnie prowadzone są lub właśnie się zakończyły inwestycje w pięciu firmach na naszym terenie. W dwóch przedsiębiorstwach trwają prace projektowe i koncepcyjne przed rozpoczęciem działań inwestycyjnych. Szacujemy, że łączna liczba nowych miejsc pracy zlokalizowanych w ramach wyżej wymienionych inwestycji wyniesie sto osób.

Czy wprowadzą się tu nowe firmy? - Mamy plany, względem ostatniej wolnej nieruchomości na terenie parku - zdradza  dyrektor. - Niemniej nasz wzrok sięga znacznie dalej. Aktualne plany poszerzenia obszaru Parku Technologicznego oraz jego lokalizacji są przedmiotem dyskusji i ustaleń z panem Michałem Zaleskim, prezydentem Torunia. Więcej informacji będziemy w stanie udzielić w niedalekiej przyszłości.

50 ha w Łysomicach czeka
Podobnie w Crystal Parku w podtoruńskich Łysomicach realizowane są nowe projekty.

- W ostatnim tygodniu marca zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wręczył firmie Mueller Fabryka Świec zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Podstrefie Łysomice - przypomina Iwona Paliszewska, rzecznik PSSE. - Firma została założona w 2002 roku i obecnie jest jednym z wiodących producentów świec w Europie. Inwestor podjął decyzję o wynajmie obiektu magazynowego będącego własnością Grodzisk Logistics Poland. Najem powierzchni magazynowych poszerzy zdolności produkcyjne zakładu i przełoży się na zwiększenie konkurencyjności. Utworzone będą również nowe miejsca pracy.

W Łysomicach trwają też prace inwestycyjne. - Prowadzona jest modernizacja i rozbudowa obiektu przez firmę Vital - dodaje Paliszewska. - Na początku III kwartału tego roku powinna rozpocząć się budowa nowej hali przez spółkę For Nature Solutions. Inwestor rozpoczął  właśnie procedurę uzyskania zezwolenia na budowę.

Równocześnie prowadzone są rozmowy z trzema inwestorami zainteresowanymi realizacją  projektów w Łysomicach (do zagospodarowania pozostaje około 50 hektarów).

Włocławek i Grudziądz też
Natomiast na terenie Włocławskiej Strefy Rozwoju Gospodarczego Park Przemysłowo Technologiczny ulokowały się trzy firmy produkcyjne. Jedna z nich - Wika Polska SGF zakończyła proces inwestycyjny. W przypadku dwóch następnych - Zakłady Mechaniczne Azofer Dylik & Dylik oraz  Domco - trwa proces inwestycyjny, którego zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2016 roku.

Inwestorzy mają czas na utworzenie nowych miejsc pracy do  końca przyszłego roku. Aktualnie są tu 224 etaty.

- Trwają rozmowy z kilkoma nowymi inwestorami zainteresowanymi ulokowaniem się na tym terenie - zdradza Aleksandra Bartoszewskaz Urzędu Miasta we Włocławku. - Są to firmy produkcyjne.
A co słychać w Grudziądzkim Parku Przemysłowym? - Firmy działające tu rozwijają się. Aktualnie trwa adaptacja piętra hali na drugi już inkubator przedsiębiorczości dla start’upów - mówi Joanna John-Błażyńska, prezes parku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska