Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kujawsko-pomorskich szpitalach jest 2099 miejsc dla osób z Covid-19. 1210 z nich jest zajętych. Trwa budowa szpitali tymczasowych

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
W kujawsko-pomorskich szpitalach jest 2099 miejsc dla osób z Covid-19. 1210 z nich jest zajętych. Aktualną sytuację epidemiologiczną w regionie przedstawił wojewoda kujawsko-pomorski na konferencji w piątek, 20 listopada 2020 r.
W kujawsko-pomorskich szpitalach jest 2099 miejsc dla osób z Covid-19. 1210 z nich jest zajętych. Aktualną sytuację epidemiologiczną w regionie przedstawił wojewoda kujawsko-pomorski na konferencji w piątek, 20 listopada 2020 r. Tomasz Czachorowski, zdj. ilustracyjne
W piątek 20 listopada 2020 roku odbyła się konferencja prasowa wojewody kujawsko-pomorskiego poświęcona aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie oraz rozbudowie szpitali tymczasowych w Ciechocinku i Radziejowie.

Zobacz wideo: Masz połączenie z tego numeru? Obowiązkowo odbierz telefon.

Na początku spotkania z mediami, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że od 19 listopada przebywa na domowej kwarantannie. - Czuję się doskonale i za kilka dni oczekuję drugiego wyniku badania - powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda przedstawił aktualną sytuacją epidemiologiczną w województwie kujawsko-pomorskim (20.11.2020):

  • 1431 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na 4288 wykonanych testów
  • 2099 miejsc w kujawsko-pomorskich szpitalach jest przeznaczonych na leczenie pacjentów z koronawirusem. Obecnie w szpitalach w regionie przebywa 1210 takich osób
  • 172 dostępne respiratory, w tym 122 zajęte
  • 440 dostępnych miejsc w 3 izolatoriach, w tym 67 miejsc zajętych.

Komentując wspomniane liczby Mikołaj Bogdanowicz zapewnił, że nie ma w regionie zagrożenia jeśli chodzi o dostępność łóżek covidowych oraz respiratorów. Jednocześnie przyznał, że wspomniane 2099 miejsc przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem to 35 procent wszystkich łóżek szpitalnych w kujawsko-pomorskich szpitalach. - W tym zakresie doszliśmy już do granicy i nie będzie możliwe znaczące zwiększenie tej liczby, choć gotowość do pewnego poszerzenia bazy covidowej zadeklarował jeszcze szpital w Mogilnie oraz szpital Biziela w Bydgoszczy - mówił Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda podał też informacje dotyczące kadry medycznej. - Według danych sprzed kilku dni, w województwie kujawsko-pomorskim 15 procent lekarzy i 12 procent pielęgniarek przebywa na L4, na kwarantannie, w izolacji.

Szpitale tymczasowe w Ciechocinku i Radziejowie

Łącznie w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 30 kujawsko-pomorskich szpitali. Wkrótce mają być gotowe dwa szpitale tymczasowe. Do tej roli przygotowywane są dwie placówki - 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny SPZOZ w Ciechocinku oraz SPZOZ w Radziejowie. Ten drugi już leczy pacjentów zakażonych koronawirusem, ale cały czas trwają tam prace, które mają na celu zwiększenie potencjału lecznicy w tym zakresie. Przede wszystkim powstaną tam dodatkowe 134 miejsca tlenowe.

- Leczymy nie tylko pacjentów z województwa kujawsko-pomorskiego. Trafiają do nas pacjenci z całej Polski. Pracujemy nad tym, aby procedury przyjęcia pacjentów do naszego szpitala był jak najszybsze, tak by nie blokować zbyt długo karetek - powiedział Sebastian Jankiewicz, Dyrektor Naczelny Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radziejowie. Dodał, że dzięki trwającej rozbudowie w radziejowskim szpitalu będzie 205 łóżek wyposażonych w aparaturę tlenową. Powstanie też laboratorium wykonujące testy w kierunku Covid-19. Za zakup i instalację nowego, większego zbiornika tlenowego w SPZOZ w Radziejowie odpowiada Polska Grupa Zbrojeniowa.

Polecamy

O powstającym szpitalu tymczasowym w Ciechocinku mówił Jerzy Kowalik, pełnomocnik wojewody ds. powstania szpitala tymczasowego w Ciechocinku: - Prace przy budowie wkraczają w decydującą fazę. Wkrótce będziemy montować łóżka respiratorowe na parterze, a na piętrach trwa przygotowywanie instalacji tlenowej, w którą wyposażone będą wszystkie pokoje. W całym obiekcie podłączana jest też nowa instalacja teleinformatyczna, a na zewnątrz przygotowywane jest miejsce na zbiornik z tlenem. Prowadzona jest również budowa śluz między strefą "czystą" i "brudną".

Mimo, iż obie placówki będą pełnić rolę szpitali tymczasowych do walki z Covid-19, to budowana obecnie w Radziejowie i Ciechocinku infrastruktura nie ma mieć charakteru tymczasowego, ale ma być wykorzystywana również po zakończeniu pandemii koronawirusa. - Decydując się na lokalizację szpitali tymczasowych w tych miastach kierowaliśmy się między innymi właśnie trwałością tego projektu, który będzie można wykorzystywać przez długie lata. W przypadku Ciechocinka istotna była też dostępność kadry lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. To łącznie ponad 1000 osób personelu uzdrowiska, które obecnie jest nieczynne, więc można skorzystać z doświadczenia tych pracowników - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Koronawirus Raport: Najnowsze informacje z naszego regionu i z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W kujawsko-pomorskich szpitalach jest 2099 miejsc dla osób z Covid-19. 1210 z nich jest zajętych. Trwa budowa szpitali tymczasowych - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska