Palący codziennie papierosy w regionie
Palący codziennie papierosy w regionie
Mężczyźni
Ogółem - 34,4 proc.
wiek 15-29 lat - 22,9 proc.
wiek 30-49 lat - 46,1 proc.
wiek 50-69 lat - 38 proc.
wiek 70 lat i więcej - 34,4 proc.
Kobiety
Ogółem - 22,5 proc.
wiek 15-29 lat - 13,8 proc.
wiek 30-49 lat - 36,3 proc.
wiek 50-69 lat - 24,6 proc.
wiek 70 lat i więcej lat - 2 proc.
Coraz więcej kobiet sięga po kieliszek, chociaż panie z naszego regionu deklarują, że piją alkohol najwyżej 1-3 razy w miesiącu.
Za to wśród mężczyzn w naszym województwie mieszka najwięcej abstynentów w kraju. Co piąty dorosły mieszkaniec Kujawsko-Pomorskiego płci męskiej twierdzi, że nie pił nigdy żadnego alkoholu.
- Ogólnie mężczyzn pijących alkohol jest więcej niż kobiet i dotyczy to wszystkich grup wiekowych - mówią ankieterzy. - W grupie osób miedzy 50-69 lat alkohol piło prawie 87 proc. mężczyzn i dwie trzecie kobiet, a w kolejnej (70 lat i więcej) - ponad 66 proc. mężczyzn. Dla porównania najwięcej pijących alkohol osób mieszka w województwie łódzkim i pomorskim. Alkohol piło tam ponad 87 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 72 proc. kobiet.
Piwo częściej niż wódka
Najczęściej pijemy piwo, rzadziej wódki i wina. Ostatnie wyniki badań wskazują, że piwo mocno wypiera wódkę i inne napoje spirytusowe. Jednak o skali picia alkoholu nie świadczy tylko częstotliwość spożywania i jego rodzaj, ale przede wszystkim ilość. Statystyczny mężczyzna pijący alkohol spożywa go w roku 4,5 razy więcej niż kobieta.
Ogólnie w kraju dorośli piją w ciągu roku prawie 2,6 litra czystego spirytusu, przy czym na statystycznego mężczyznę przypada 4,5 litra, zaś na kobietę - prawie 6 razy mniej. W naszym województwie średnie roczne spożycie czystego spirytusu na osobę to niecałe dwa litry. Po tym względem jesteśmy na 14 miejscu w Polsce. Statystycznie rzecz biorąc pijemy 90 litrów piwa rocznie.
Rzadziej na dymka
Zdaniem GUS coraz rzadziej sięgamy po papierosy. Zmiany obejmują cały kraj. Jednak głównym tego powodem są rosnące ceny tytoniowych używek. Statystycznie w naszym województwie tytoń paliło (codziennie lub okazjonalnie) prawie 38 proc. dorosłych mężczyzn i 23 proc. kobiet. Zwyczaj palenia jest stosunkowo najmniej powszechny wśród osób najstarszych (co najmniej 70-letnich).
Osoby mocno uzależnione, czyli palące co najmniej 20 papierosów dziennie, to 60 proc. ogółu palących mężczyzn. Wśród palących kobiet mocno uzależniona jest co trzecia.