Czerwiec okazał się miesiącem nietypowym. Z REGON-u wykreślono wtedy ponad 40 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. To było ponaddwukrotnie więcej niż wynosiła liczba wykreśleń w innych miesiącach.
Dane z lipca jednak pokazują, że wynik z czerwca był jednorazowy. W lipcu bowiem z rejestru REGON wykreślonych zostało 20,9 tys. firm. To także dość sporo, ale jednak ten wynik mieści się w granicach normy.
Tym samym można powiedzieć, że 43 tysięcy wykreśleń w czerwcu to wynik działań urzędników, którzy mogli wyczyścić rejestr z wpisów o nieaktywnych przedsiębiorstwach. Chodzi o mikrofirmy, które np. zniknęły z rynku wskutek śmierci właściciela.
W lipcu, w stosunku do czerwca, spadła liczba nowych rejestracji. W minionym miesiącu na rynku pojawiło się niespełna 22,3 tys. nowych mikrofirm, podczas gdy w czerwcu nowych wpisów w REGON-ie było 25,4 tys.
Tak jest w wakacje
Z jednej strony spadek liczby nowych rejestracji w III kwartale roku widać od lat. To po prostu okres wakacyjny, kiedy wiele osób wstrzymuje się z decyzją z powołaniem firmy. Ale mimo wszystko, jak na lipiec, nie jest to wynik oszołamiający. W poprzednich latach w tym miesiącu powstało po ok. 25 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych.
W efekcie 12-miesięczna średnia liczba nowych rejestracji po lipcu spadła. Wynosi obecnie 23,6 tys., czyli jest niższa o 300 niż miesiąc wcześniej. Nadal jednak utrzymuje się na bardzo zbliżonym do innych miesięcy poziomie – miedzy 23 a 24 tys.
Nadzieja na dalszy wzrost
Jednak nawet przy stosunkowo niskiej liczbie nowych rejestracji, z jaką mieliśmy do czynienia w lipcu, łączna liczba jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosła w stosunku do czerwca. Na koniec poprzedniego miesiąca mieliśmy łącznie 2,964 mln zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych. Miesiąc wcześniej było ich o 1,5 tys. mniej.
To nadal wyraźnie mniej niż na koniec maja, lecz w kolejnych miesiącach można się spodziewać dalszego wzrostu. Byłby on szybszy, gdyby gospodarka nieco bardziej przyspieszyła. Tymczasem ostatnie prognozy mówią o nieco wolniejszym wzroście niż przewidywano to jeszcze na początku roku.
Źródło: Tax Care
