Zespół Szkół Technicznych szuka matematyka na cały etat, fizyka na pół etatu, historyka na zastępstwo. Największy problem jest z przedmiotami zawodowymi. W przypadku ZST chodzi o elektrykę. Wcześniej brakowało też nauczycieli przedmiotów gastronomicznych. Na szczęście udało się już ich pozyskać.
Brak nauczycieli to między innymi efekt tego, że od września w pierwszych klasach naukę rozpoczną absolwenci szkół podstawowych i wygaszonych gimnazjów.
- Z uwagi na podwójny rocznik brakuje nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących - mówi Ewa Juszczyk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie. - Problemy z nauczycielami przedmiotów zawodowych występują jednak od jakiegoś czasu.
Bo fachowcy wolą pracować w firmach niż uczyć w szkole. Chodzi o zarobki. Tymi, które dostaje się za pracę w szkole, nie są zainteresowani. Ci kolei, którzy uczyli do tej pory są w wieku emerytalnym. - Zamierzamy podpisać umowę z osobą, która jest na emeryturze - dodaje Ewa Juszczyk. - Nie mamy innego wyjścia.
Do tej pory braki kadrowe udawało się łatać w ten sposób, że nauczyciele z Lipna uczyli we włocławskich szkołach i odwrotnie. Od września nie będzie to możliwe.
- Z uwagi na podwójny rocznik nauczyciele w obrębie jednej placówki są obciążeni nadgodzinami - tłumaczy dyrektorka ZST. - Nie będzie możliwości współpracy z innymi placówkami.
Nabór do szkół średnich już zakończono. Co ciekawe, w rekrutacji uzupełniającej, która trwała od 12 do 16 sierpnia, niektórzy brali udział po raz pierwszy. Jeśli były miejsca w danej szkole, dyrektorzy ich przyjmowali.
Jak wynika z danych wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Lipnie, w szkołach, które prowadzi powiat ,powstało czternaście oddziałów dla młodzieży po gimnazjum i szesnaście dla młodych ludzi po podstawówce. W Zespole Szkół w Lip-nie będą po cztery klasy dla każdego z roczników W Zespole Szkół Technicznych siedem po gimnazjum i osiem po podstawówce. W Zespole Szkół w Skę-pem dwa po gimnazjum i trzy po podstawówce, a w Zespole Szkół w Dobrzyniu nad Wisłą po jednym dla każdego rocznika.
Nabór podwójnego rocznika oznacza też, że w niektórych szkołach później kończyć się będą lekcje. Zespół Szkół Technicznych planuje na przykład dziewiątą i dziesiątą godzinę, czyli zajęcia do 16.30.
