Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach i Wrocławiu siatkarki po raz 26. walczyć będą o medale ME

Jacek Drozdowski, [email protected]
Kadra Polski przed turniejem World Grand Prix. W Łodzi nie zagra jedynie Dorota Świeniewicz (8), obok której stoi Piotr Makowski, drugi trener zespołu. Pierwszy z prawej na dole to Maciej Kosmol, przed dwoma sezonami asystent Makowskiego w Centrostalu, a później na kilka spotkań pierwszy trener.
Kadra Polski przed turniejem World Grand Prix. W Łodzi nie zagra jedynie Dorota Świeniewicz (8), obok której stoi Piotr Makowski, drugi trener zespołu. Pierwszy z prawej na dole to Maciej Kosmol, przed dwoma sezonami asystent Makowskiego w Centrostalu, a później na kilka spotkań pierwszy trener. fot. fivb
Organizowane po raz pierwszy w Polsce mistrzostwa Europy kobiet i to niespełna 2 tygodnie po złotym medalu mężczyzn w Izmirze z pewnością wywołują oczekiwania kibiców na powtórkę z historii.

Tym bardziej, że to w końcu panie dały przykład zdobywając w 2003 roku pierwszy w historii polskiej siatkówki złoty medal ME i to na dodatek także w Turcji, a powtórzyły ten sukces 2 lata później w Chorwacji. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ten pierwszy złoty medal był zasługą także Dominiki Leśniewicz, siatkarki Centrostalu Bydgoszcz, która grała na pozycji libero. Teraz Bydgoszcz ma troje mistrzów Europy, za sprawą Piotra Gruszki (MVP turnieju) i Pawła Woickiego z Delecty.

Historia medali reprezentacji kobiet jest dłuższa niż mężczyzn. Pierwszy, brązowy zdobyły w 1949 roku podczas debiutanckiego turnieju ME w Pradze. W kolejnych dwóch finałach (1950 i 1951) wywalczyły srebro, potem dwukrotnie brąz (1955, 1958) i znów dwukrotnie srebro (1963, 1967). Zakończyły tamtą dekadę brązem w 1971 roku we włoskim Reggio Emillia, mieście zaprzyjaźnionym... z Bydgoszczą. Na kolejny medal, wspomniany już złoty musieliśmy czekać 32 lata.

Podczas ostatnich finałów w Belgii i Luksemburgu (2007) reprezentacja prowadzona przez Marco Bonittę dotarła do strefy medalowej odnosząc po drodze komplet 6 zwycięstw. Passa skończyła się na półfinale przegranym z Serbią 0:3, a pokonaną 4 dni wcześniej także 3:0. W meczu o brąz lepsze z kolei okazały się Rosjanki 3:1. Z tamtych rywalek zespół Jerzego Matlaka zmierzy w grupie z Hiszpanią (pokonaną w 1. rundzie 3:0) i prawdobnie Rosją, ale już w 2. rundzie (patrz ramka Co, gdzie kiedy).

W tym roku nasz zespół nie jest faworytem. Był jednak w cieniu kadry męskiej i miał więcej spokoju podczas przygotowań. Może to dobrze rokuje?

KADRA POLSKi NA ME’ 2009

Rozgrywające: Izabela Bełcik (Muszynianka Fakro Muszyna) - 29 lat, 185 cm; Milena Sadurek-Mikołajczyk (bez klubu) - 25 lat, 178 cm

Przyjmujące: Anna Barańska (Aluprof Bielsko-Biała) - 24 lata, 178 cm, Aleksandra Jagieło (Muszynianka - 29 lat, 182 cm, Klaudia Kaczorowska (PTPS Piła) - 21 lat, 184 cm, Anna Woźniakowska (Muszynianka) - 27 lat, 182 cm

Środkowe: Agnieszka Bednarek-Kasza (Muszynianka) - 23 lata, 187 cm, Eleonora Dziękiewicz (Aluprof) - 31 lat, 185 cm, Katarzyna Gajgał (MKS Dąbrowa Górnicza) - 28 lat, 190 cm, Dorota Pykosz (Muszynianka) - 31 lat, 182 cm

Atakujące: Natalia Bamber (Aluprof) - 27 lat, 187 cm, Joanna Kaczor (River Volley Piacenza) - 25 lat, 191 cm

Libero: Paulina Maj (PTPS Piła) - 22 lata, 166 cm, Mariola Zenik (Muszynianka) - 27 lat, 175 cm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska